Volkswagen Group Night
Prof. Dr. Martin Winterkorn, CEO for Volkswagen AG, åbner den lukkede fest foran mere end 1.000 VIP'er og journalister mandag aften i Genève.
Din internetbrowser er desværre uddateret. Denne side understøtter beklageligvis ikke forældede browserversioner.
Sådan opdaterer du din browserProf. Dr. Martin Winterkorn, CEO for Volkswagen AG, åbner den lukkede fest foran mere end 1.000 VIP'er og journalister mandag aften i Genève.
Audi lancerer en A3 Sportback sidst i 2013, der kan køre på CO2-neutralt gas. Den anvender det nyeste inden for gasdriftsteknologi - startende med lagringen af brændstoffet. Dens to tanke under bagagerumsbunden kan hver lagre 7 kg gas under et tryk på maksimalt 200 bar. Som en del af ultra-letvægtsprincippet vejer hver tank 27 kg mindre end en konventionel én af slagsen.
Så snart trykket i tanken falder til under 10 bar, skifter motorstyringen automatisk til benzindrift. Audi A3 Sportback g-tron er bivalent - det vil sige, at dens ydelse og præstationer er identiske i gas- og benzindrift. På gas har den en rækkevidde på ca. 400 km, efter behov yderligere 900 km på benzin, og dermed er den samlede rækkevidde på niveau med en Audi TDI.
Motoren er baseret på den nye 1.4 TFSI. De væsentligste ændringer er foretaget på topstykket, turboladeren, indsprøjtningssystemet og katalysatoren. Med 110 hk og et drejningsmoment på 200 Nm klarer Audi A3 Sportback g-tron en tophastighed på over 190 km/t, og accelerationen fra 0 til 100 km/t varer 11 sek. På 100 km forbruger denne 5-dørs-model under 3,5 kg naturgas eller Audi e-gas - det brændstof, som opstår fra grøn strøm via Audi e-gas project. CO2-emissionen fra udstødningen udgør under 95 g pr. km ved gasdrift.
Dr. Wolfgang Schreiber, CEO for Bentley Motors, præsenterer den nye 4-dørs Bentley Flying Spur. Det er sedanudgaven af Bentleys succesfulde Continental GT, modellen, der har skaffet Bentley gennem finanskrisen. Det er en stor cruiser i den ypperste luksusklasse, der fås som coupé, cabriolet og sedan, og som er produceret i mere end 50.000 stk. siden debuten i 2003. Det gør Bentley til verdens største producent af 12-cylindrede motorer.
Se flere billeder og læs mere her
Dr. Wolfgang Schreiber (th.), Vorsitzender der Geschäftsführung Bugatti, præsenterer Bugatti Veyron Grand Sport Venet. Vi troede ikke, Bugatti kunne blive ved med at koge suppe på Veyron, men salget er støt og stabilt, og det trækker tilsyneladende ud med en afløser vor verdens hurtigste bil.
Galleriet fortsætter efter annoncen
Stephan Winkelmann, Præsident und CEO for Automobili Lamborghini S.p.A., præsenterer Lamborghini Veneno. Det er en vanvittig specialbygget Aventador, der kun skal bygges i tre eksemplarer. De er alle solgt.
Alle havde forventet, at Lamborghini ville komme med et eller vanvittigt i anledning af mærkets 50-års fødselsdag, og det gør det. Veneno er et monster i kulfiber, der ligner noget fra en science fiction-film. Navnet stammer fra tyr, der blev berømt i 1914, da den dræbte en tyrefægter i arenaen. Veneno yder 750 hk og har en topfart på 354 km/t. Prisen er 3,0 mio. euro (22,4 mio. kr.) uden afgifter.
Prof. Dr. Martin Winterkorn, øverste boss for Volkswagen, præsenterer den revolutionerende XL1, der har et officielt snitforbrug på 111 km/l. Med til afsløringen er også Stephan Grühsem, Generalbevollmächtigter der Volkswagen AG, Geschäftsbereich ’Konzernkommunikation’ (!), og ekstremsport-udøveren Felix Baumgartner, der var udlånt af Red Bull.
Den topersoneres XL1 har været under udvikling siden den første konceptbil blev vist i Genève i 2002. Den er virkeliggørelsen af drømmen om en bil, der kan køre 100 km på én liter brændstof.
Se flere billeder og læs mere her
Galleriet fortsætter efter annoncen
Den nye Golf Variant er større og op til 105 kg lettere end forgængeren. Golf Variant er vokset 30 mm i længden og 59 mm mellem akslerne, og bagagerumsvolumen er øget fra 505 til 605 liter. Lægges bagsædet ned har du nu 1.620 liter bagagerumsvolumen mod 1.495 liter i forgængeren. Bagagerumsgulvet kan placeres i forskellige højder eller helt afmonteres og tages ud. Fjernbetjeningen af bagsæderyglænet i bagagerummet og måden bagsædet foldes sammen på er nydesignet og er blevet mere brugervenligt. Fire kroge i bagagerummet holder indkøbsposerne på plads, og bagagerummets læssekant er lav.
Den buede C-stolpe fra fem-dørs versionen af Golf er overført til stationcar-versionens D-stolpe. Dette er - sammen med udformningen af baglygterne - med til tydeligere at understrege slægtskabet med de øvrige Golf-modeller. Golf Variant vil blive tilbudt med turboladede diesel- og benzinmotorer med effekt fra 85 til 150 hk. For første gang vil Golf Variant kunne fås i en Bluemotion-version, der kører med en 110 hk stærk 1,6-liters TDI-commonrail-dieselmotor og er opgivet til et forbrug på 30,3 km/l ved blandet kørsel. Udvalgte modeller vil også kunne fås med 4motion-firehjulstræk.
Tidligere mandag blev Volkswagen Golf VII kåret som Car of the Year på den international biludstilling i Geneve. Hvert år uddeler en jury bestående af 58 europæiske motorjournalister prisen som årets bedste bil, Car of the Year. Golf er gennem seks generationer blevet en verdensomspændende succes. Med næsten 30 millioner solgte Golf på verdensplan, er det en bestseller, som Car of the Year-juryen har valgt som årets bedste bilnyhed.
Dr. Eckhard Scholz, Sprecher des Markenvorstands Volkswagen Nutzfahrzeuge, viser Volkswagen e-Co-Motion.
Matthias Müller, Vorstandsvorsitzender der Porsche AG, præsenterer den nye Porsche 911 GT3, der markerer 911-modellens 50-års jubilæum. Den nye GT3 har 3,8-liters boxermotor uden trykladning med 475 hk og omdrejningsbegrænser ved 9.000 o/min. Den fås desværre ikke med manuelt gear, men kun med ratbetjent 7-trins DSG-gearkasse. Som noget uventet for den hidtil puritanske GT3 skal moellen nu være en high tech-bil med elektroniske hjælpesystemer. Således er her aktiv styring af baghjulene for bedre stabilitet i sving. 0-100-tiden er 3,5 sek. og topfarten 315 km/t. Det forventes, at GT3 når under 7:30 på Nordsløjfen på Nürburgring.
Prof. Dr. Winfried Vahland, Vorstandsvorsitzender Škoda Auto A.S., præsenterer den nye Skoda Octavia Combi.
Galleriet fortsætter efter annoncen
CEO for Seat, James Muir, viser fabrikkens første 3-dørs Leon.
Se flere billeder og læs mere om Leon SC
Giorgetto Giugiaro fra Italdesign Giugiaro og Walter de Silva, designchef for VW, viser Giugiaro-Concept.
... og tilmeld dig Bil Magasinets nyhedsbrev her. Så får du masser af nyheder, nytests, brugttests, konkurrencer og lækre gallerier direkte på mail. Når du tilmelder dig, får du også det eksklusive særtillæg '9 Spændende Bilsamlinger' til download.
Ja tak, jeg vil gerne modtage Bil Magasinets nyhedsbrev med spændende artikler og markedsføring om Bil Magasinet via e-mail. Du kan til enhver tid afmelde dig igen via afmeld linket. Læs mere