© mmm.dk

Ny McLaren koster det samme som Ferrari 458

200.000 euro bliver prisen på gaden i Tyskland for kulfiberbilen MP4-12C

25. november 2010 af Steen Bachmann

Gadebilen MP4-12C skal løfte arven fra mægtige McLaren F1 fra 1993. Bilen har været under udvikling i fem år og har chassis i kulfiber, og en egenudviklet 3,8-liters V8-motor med to turboladere.

McLaren Automotive har fastsat prisen til 200.000 euro i basisudgaven. For kunder i denne prisklasse tæller eksklusivitet og muligheden for at konfigurere sin egen bil mere end penge, så McLaren har en konfigurator på hjemmesiden, hvor man kan sammensætte sin egen bil, inden man bestiller den. Prøv selv at bygge din egen MP4-12C.

© mmm.dk

Formel 1-teknologi omfatter “brake steer,” hvor det inderste baghjul bremses i sving for at reducere understyring, og 7-trins dobbeltkoblingsgearkasse. Standselængden fra 100-0 km/t er under 30 meter.

Prisen fra 200.000 euro (1,5 mio. kr. u/afgifter er 3.000 euro højere end basisprisen for en Ferrari 458 Italia på gaden i Tyskland. I Danmark vil prisen blive ca. 4,5 mio. kr.

McLaren har opført en ny fabrik udelukkende til at bygge de forventede ialt 4.000 stk. af superbilen. Den er oppe i omdrejninger i midten af 2011, og de første 12 måneder forventer man at bygge 1.000 biler.

McLaren har ingen dansk agent, så interesserede danske købere opfordres til at henvende sig til direkte til McLaren i England eller til den ene af de to tyske agenter, Bentley Hamburg.

© mmm.dk

 

Lige nu læser andre

Tilmeld dig Bil Magasinets nyhedsbrev

Måske er du interesseret i...