Jenson Button skifter til McLaren og skal sammen med Lewis Hamilton agere det nye dream team i Formel 1.
Selv om det har været en svær beslutning for Jenson at skifte de trygge rammer fra tiden hos Honda og Brawn GP ud med et skifte til McLaren, så er verdensmesteren klar til udfordringen.
”Det er altid en svær beslutning at forlade et team, når man har været der så lang tid. Men livet handler om udfordringer, og vigtigst af alt at udfordre sig selv. Så selv om jeg vandt verdensmesterskabet med Brawn GP sidste år, og det vil jeg aldrig glemme, så har jeg altid været klar til at give mig selv nye udfordringer.”
Læs hele historien og få baggrunden for, at Mercedes-Benz har købt 75 pct. af aktierne i Brawn GP-teamet på Bil Magasinets Formel 1-site.