Mazda wankelmotor front center

Patenten specificerer, at motoren skal placeres bag forakslen, og være monteret så lavt som muligt.

© EPO

Sker det endeligt?! Mazda patenterer wankel-motoriseret baghjulstrækker

Siden Mazda i 2016 præsentede RX-Vision-konceptet, har vi siddet på kanten af sædet - kommer der endelig en ny wankel-racer?

4. januar 2022 af Frederik Hauschildt

Mazda patenterer en wankel-drevet coupé

Mazda er mester i at pirre - siden 2016 har mærket præsenteret detaljer og løbende holdt rygter om konceptbilen RX-Vision kørende. Nu har mærket så registreret patenter i Europa, og med disse hører tegninger, der forestiller en wankelmotor i et sportsvognslignende karosseri.

Hvorvidt disse rent faktisk munder ud i en produktionsbil er naturligvis endnu usikkert - men langt fra usandsynligt. I starten af sidste år pirrede Mazda med, at de ville producere en sekscylindret, baghjulstrukket bil, og i år præsenterede de både den sekscylindrede CX-60 og den wankeldrevne hybrid, MX-30.

Mazda wankelmotor front center

Den tilhørende elmotor der, jf. patenten, skal sidde bagerst på motoren, og drive samme aksel.

© EPO

Hybridteknologi og tre rotorer

Hvis vi nu underholder tanken i to minutter - hvad omfatter Mazda's trekantede planer så? Ifølge patenterne, så ved vi nu to ting: På billederne har Mazda tegnet motoren med tre parallelle huller til tændrør - altså tre forskellige rotorer. Den 13B-motor, der sad i gabet på de fleste RX-7 og alle RX-8, var kun udstyret med to.

Vi ved også, jævnfør patenten, at drivlinen skal indeholde en elektrisk motor, der hjælper ved forskellige punkter under kørslen. Her nævnes specifikt:

"[Bilen] kan skiftes mellem et fossilmotor-modus, hvor fossilmotoren driver køretøjet og en elmotor assisterer, og et elmotor-modus, hvor elmotoren kører bilen."

Mazda wankelmotor front center

Mon den eftertragtede RX-Vision kan blive til virkelighed? Eller har Mazda andre planer med denne nye patent?

© Mazda

"For at højne køreoplevelsen skal motoren placeres lavt og langt tilbage"

I patenten specificeres yderligere, at 'opfindelsen' har til formål geometrisk at formindske motorstørrelse, således at denne kan placeres lavere og derved forbedre køredynamik.

Patenten, som blev publiseret på Espacenet den 5. januar, nævner også, at motortypen tilhørende specifikt er af typen 'rotary' - altså enten en wankelmotor, eller en gammeldags stjernemotor.

Lige nu læser andre

Tilmeld dig Bil Magasinets nyhedsbrev

Måske er du interesseret i...