2011 Hyundai i30
2011 Hyundai i30© Hyundai

Hyundai i30 for 2.000 kr. pr. måned

Privatleasing vinder frem. Flere mærker er klar med gode tilbud

30. marts 2009 af Mikkel Thomsager

Privatleasing af biler bliver mere og mere populært. Ifølge leasingselskabernes interesseorganisation, Finans og Leasing, nåede antallet af privatleasede biler op på 5.622 i 2008 mod næsten ingen i 2007, og i 2009 ventes tallet at stige yderligere.

Finanskrisen sætte skub i privatleasing-aftalerne, dels fordi det løser et konrket finansieringsproblem, dels fordi leasing-aftalen fryser biludsgifterne og gør dem overskuelige. 

Blandt de nye spillere på leasingbanen er Hyundai PrivatLeasing, som nu er klar med en Hyundai i30 1.6 CRDi classic (90 hk) for 1.995 kr. per måned, plus en førstebetaling på 19.375 kr. inkl. leveringsomkostninger.

Prisen inkluderer serviceomkostninger undtaget dæk, grøn ejerafgift og forsikring, og forudsætter en aftaleperiode på 24 måneder, op til 15.000 km årligt.

Lige nu læser andre

Tilmeld dig Bil Magasinets nyhedsbrev

Måske er du interesseret i...