I kriminalfilmen ’Bullitt’ fra 1968 spillede Steve McQueen kriminalkommisær Frank Bullitt. Han kørte i en Mustang Fastback, men da filmselskabet ikke accepterede product placement, fik de bilen bygget om, så der ikke var synlige Mustang-logoer. Den fik en anden front og et sigtekorn midt i rattet i stedet for en stejlende Mustang-hest.
Bil Magasinet har lånt 50-års jubilæumsudgaven af filmbilen, og Steen Bachmann skød en video for at give noget af oplevelsen videre.
Mustang Bullitt lyder fantastisk
Især lyden fra den 5-liters V8-motor uden trykladning er fantastisk. Lyden er dybere og med mere bas end for eksempel fra en AMG, og med 460 hk er her godt med skub i muskelbilen.
Lakeringen er den samme Dark Highland Green som i filmbilen, og her er en nummereret plakette over handskerummet og en hvid, billardkuglelignende gearknop.
Mustang Bullitt fås kun med manuelt gear og koster 794.375 kr.
Se videoen her: