Min Z3 har kørt 17.000 km
Tilbage i december 2016 tog jeg med min far til Halmstad, hvor jeg hentede min første sportsvogn, en BMW Z3 Coupe 2,8 med manuelt gear fra 1999. Dengang havde den kørt 117.000 km og jeg betalte, hvad der svarer til 74.000 kr. for den.
Idag har den kørt 134.000 km, og de sidste 17.000 km har været helt suveræne.
Størstedelen af de kørte kilometre er blevet brugt på ture til Norge, Italien og Schweiz. I år har bilen desværre holdt stille. Kun en enkelt tur til HF Motorsport i Glumsø er det blevet til. Jeg har dog ikke helt afskrevet muligheden for at sætte plader på en enkelt måned, hvis oktober byder på godt vejr.

Intet holder for evigt
En af grundene til, at jeg købte en Z3 Coupé, var, at den er forholdsvis billig at holde kørende og at mekanikken er solid. Men med en 21 år gammel bil kan man ikke forvente, den er fuldkommen vedligeholdelsesfri. Det har min Z3'er heller ikke været.
Da jeg købte den, var jeg godt klar over, at den trængte til nye dæk, bremser og kobling. Derudover har der været en stribe mindre opgraderinger.
Så meget har det kostet at køre Z3 Coupé
Ny kobling: 6.000 kr.
Indkøb og renovering af fælge: 5.200 kr.
Dæk: 3.700 kr. (Bridgestone Potenza S001)
Stort service: 2.800 kr
Nye bremser: 2.300 kr. (skiver og klodser)
Ny differentialebøsning og olie: 1.400 kr.
Firehjulsudmåling: 1.000 kr.
Sænkningsfjedre: 500 kr. (let brugte Eibach-fjedre)
Benzinfilter, spændebånd og slange: 498 kr.
Bøsninger i føresædet: 150 kr.
I alt: 23.548 kr.

Det har kostet under 1,5 kr. pr kørt kilometer
Jeg synes, at det er yderst rimeligt, at mine samlede udgifter for tre sæsoner i min Z3 Coupe løber op i knap 24.000 kr. Det svarer til 1,39 krone pr. kørt kilometer.
Prøv at spørge Mikkel Thomsager, hvad hver af hans kørte kilometer har kostet i hans Ferrari 360 Spider? Jeg er ikke sikker på, at han har lyst til at lave det regnestykke.
Projekter i fremtiden?
Jeg har ikke nogen projekter planlagt, da jeg grundlæggende synes, at bilen er, som den skal være. Men jeg går og pønser på idéen om at montere en anden udstødning. Der skal ikke særlig meget til, for at få rækkesekseren til at lyde afsindig godt.
Det bliver et større projekt, for det skal være en komplet udstødning. Jeg ønsker nemlig ikke at skære i den originale udstødning for at kunne montere en bagpot. Alt, hvad jeg laver af ændringer på min Z3 Coupé, skal kunne tilbageføres til 100 pct. original stand.
Jeg har også stadig et ønske om, at få skiftet centerkonsollen, så jeg slipper for træ-looket.
