Daytona International Speedway rolex 24h 2022
© Richard Prince

Kevin Magnussen sætter banerekord på Daytona - Malthe Jacobsen scorer en 2.-plads

Cadillac'en og Kevin kørte forrygende i 24-timers løbet i Florida indtil tekniske problemer kostede dyre omgange søndag morgen. Malthe Jacobsen sikrer andenpladsen i Rolex 24 at Daytona i LMP3

31. januar 2022 af Steen Bachmann

Det så ellers godt ud, da Kevin Magnussen leverede en stor præstation på Daytona International Raceway lørdag aften lokal tid. Her satte danskeren sig bag rattet Chip Ganassi Racings Cadillac DPi #02 og kørte holdet fra en femteplads til en generel føring, og undervejs i de fem stints sikrede Magnussen desuden en ny banerekord i det amerikanske 24-timersløb.

Præstationen gav TV-kommentatorerne noget at tale om, og bedre blev det, da danskeren senere på natten igen overtog racerbilen, erobrede føringen og lagde afstand til konkurrenterne.

"Det var fantastisk. Der var virkelig meget trafik, men bilen var utrolig fed at køre, og jeg havde nogle gode kampe med vores konkurrenter i DPi-klassen. Selvom jeg var i bilen i næsten tre timer, føltes det som ingenting. Da jeg kom ud igen, havde jeg svært ved at huske, hvor mange stints, jeg havde kørt, og dét er et tegn på, at det har været sjovt. Da temperaturen faldt og det blev meget koldt, blev det lidt mere tricky at forlade pitlane på nye dæk, men det blev aldrig et voldsomt problem for os. Vi havde en virkelig stærk bil," lyder det fra Kevin Magnussen.

Daytona International Speedway rolex 24h 2022
© Richard Prince

Desværre lykkedes det ikke for Magnussen at bevare føringen, da bilen tidligt søndag morgen pludselig mistede power i en grad, at danskeren måtte lade sig falde tilbage i feltet. Problemet, en defekt benzinpumpe, kunne ikke løses i pitlane, så bilen blev kørt i garagen, hvor Ganassi-teamets mekanikere kæmpede med at finde fejlen. 

Det lykkedes, men da bilen igen var på banen, var holdet håbløst bagud. Den mørke Cadillac sluttede løbet på en sjetteplads i DPi-klassen, 27 omgange efter den vindende bil.

"Så snart du kører i garagen er du de facto ude af løbet. Dén er hård at sluge, når du indtil da har været så dominerende. Det var nærmest en gentagelse af sidste år, hvor vi også blev sendt ud af kampen af en punktering. Fantastisk arbejde af crewet, som fandt fejlen og fik os på banen igen, men kæmpe nedtur for hele holdet, at vi må tage hjem uden et topresultat. Daytona kan være lige så nådesløst, som det kan være fedt, men det er jo også dét, som gør det så stort at vinde," siger Kevin.

Ny chance på Sebring

Kevin Magnussen er hyret af Chip Ganassi Racing til også at køre årets 12-timersløb på Sebring International Raceway den 19. marts.

"Det bliver fedt at få en ny chance på Sebring. I det hele taget er det fantastisk at få lov til at køre de her store fantastiske langdistanceløb. Jeg er stadig nybegynder sammenlignet med flere af de kørere, som jeg konkurrerer med i IMSA-serien, og som jeg skal konkurrere med i World Endurance Championship sammen med Peugeot Sport – så jo mere ræs, jo bedre. Stor tak til Chip Ganassi Racing for at tage mig med på holdet igen." 

Debutant fra Thy sikrer 2.-plads i Rolex 24h Daytona

Den thy’ske racerkører Malthe Jacobsen sluttede som bedste dansker på omgangshøjde med den vindende bil i sin klasse. Resultatet i 24 timers-debuten kom efter en del timers arbejde bag rattet på Sean Creech Motorsports Ligier LMP3-racer. 

Den første halvdel af løbet bød på et par ærgerlige straffe, og da Malthes britiske medkører, Sebastian Priaulx, blev ramt af sygdom, måtte Malthe træde til.

t to en halv time langt stint i de tidlige morgentimer beviste, at Malthe Jakobsen hører til blandt toppen af LMP3-kørere. Den 18-årige thybo var hurtigste mand på banen og satte en omgangstid, som endte med at være løbets næsthurtigste – blot få hundrededele fra den absolut hurtigste.

"Jeg er glad for at jeg fik muligheden for at køre på det tidspunkt, hvor natten bliver til morgen, for det er altid her, bilen er hurtigst. Der var en periode på cirka 20 minutter, hvor motor, dæk og alt andet gik op i en højere enhed, så der kørte jeg nogle virkelig hurtige omgangstider," fortæller en træt Malthe Jakobsen efter sit første 24 timers-løb.

Læs rapporten om Malthes store løb på hans officielle hjemmeside (åbner i nyt vindue)

© Ferrari Media

Nicklas Nielsen tæt på Daytona-sejr

En straf kort før det ternede flag sendte en ellers flyvende Nicklas Nielsen ud af kampen om en klassesejr i 24-timersløbet på Daytona International Speedway.

Nicklas Nielsen havde gennem hele løbet været blandt vinderfavoritterne i GTD-klassen med AF Corse og teamkammeraterne Toni Vilander, Simon Mann og Luis Perez-Companc.

Nicklas var flyvende på farten og sørgede flere gange for at køre den røde Ferrari 488 GT3 #21 op til en føring i den benhårde GTD-klasse. Det var også Nielsen, som blev sat i bilen som løbets sidste kører, hvor opgaven kort og godt gik ud på at køre den italienske racerbil over målstregen på en førsteplads.

Vild nedtur for Ferrari-team

Med en safetycar, som havde neutraliseret feltet og først forlod banen med 30 minutter tilbage af løbet, var der lagt op til en gyser af en finale. Men akten blev imidlertid brat afbrudt, da Nicklas Nielsen – som holdt en andenplads i GTD-klassen, da løbet blev flaget grønt – blev tildelt en straf for at overhale under gult flag og måtte køre en langsommelig vej gennem pitlane.

"Vild nedtur! Vi havde kæmpet som gale i 23 og en halv time, og så bliver vi sendt ud af kampen lige inden målstregen. Jeg havde virkelig set frem til at kæmpe om sejren til sidst, og jeg tror, at vi havde en rigtig god chance," lyder det fra Nicklas Nielsen.

Den danske McLaren-kører Frederik Schandorff viste masser af talent i sin debut på Daytona International Raceway, hvor tekniske udfordringer imidlertid sendte det britiske team ud af kampen om det eftertragtede Rolex-ur.

© Sideline Sports Photography

Mikkel Jensen var fuld af optimisme før årets 24-timersløb på Daytona International Speedway, men forventningerne om topresultat i det mest berømte sportsvognsløb blev ikke indfriet.

Den 27-årige danske racerkører, som i 2022 debuterer for Peugeot Sport i VM-serien, stillede op til den amerikanske klassiker sammen med Ben Keating, Scott Huffaker og Nicolas Lapierre. 

Firkløveret havde sikret sig en pole position til langdistanceløbet efter en stærk præstation i kvalifikationen, og trods den spektakulært dekorerede LMP2-racer viste gode takter undervejs, lykkedes det ikke for det dansk-amerikansk-franske hold at slutte med et topresultat.

"Vi må hjem og arbejde med tingene, så vi kan vende stærkere tilbage til 12-timersløbet på Sebring til marts. Under alle omstændigheder skal teamet have en stor tak for endnu en stærk indsats. Temperaturen nåede næsten frysepunktet i år, og det gav både udfordringer til os kørere, men især til vores crew i teltene i pitlane. Daytona kan være ubarmhjertig, og jeg tror, at vi på flere måder mærkede løbet fra sin ekstra hårde side i år," siger Mikkel.

Kilde: Carlos Communication

© Corvette Racing

Nummer 4 Mobil 1/SiriusXM Corvette med Tommy Milner, Nick Tandy og danske Marco Sorensen var stærkest af de to Corvette'er i starten af løbet indtil en kollision med Marco Sørensen bag rattet knap 9 timer inde i løbet.

Sørensen måtte stå på bremsen for at undgå at ramme en LMP3-bil, og kolliderede med en barriere med bagenden af bilen. Han måtte 2,5 timer i pit for at erstatte diffuser, afgangsrør og startermotor, hvilket ødelagde teamets podiechancer.

Lige nu læser andre

Tilmeld dig Bil Magasinets nyhedsbrev

Måske er du interesseret i...