Tom Kristensen bliver hovednavnet ved Copenhagen Historic Grand Prix, der finder sted i Fælledparken i Købennavn den 7.-8. august, men mange danske topnavne har meldt klar til det prestigefyldte arrangement.
Blandt de mange topnavne er Henrik Lundgaard, der markerede sig i international rally, inden han slog sig på banerace i Danmark. Den tidligere DTC-mester, Casper Elgaard, der vandt LMP2-klassen for Team Essex for prototyper i Le Mans i 2009, kommer. Den regerende DTC-mester, Michel Nykjær, der har succes i WRCC (VM for Touring Cars), kommer. Jason Watt kommer, og det gør også den 16-dobbelte Danmarksmester, Erik Høyer, der triumferede i dansk motorsport i 1970’erne. Desuden kommer naturligvis H.K.H. Prins Joachim, Danmarksmester i historisk racing og protektor for Copenhagen Historic Grand Prix.
Et enkelt dansk topnavn mangler dog:
”…og jeg er oprigtig ked af, at jeg ikke kan være med, for det er et fedt arrangement, men min kontrakt indebærer, at jeg skal køre løb i USA i den weekend,” siger han. Det er naturligvis Jan Magnussen, som ellers har været fast ingrediens i ”CHGP” de seneste år.