Minibiler storsælger i Danmark

Skrevet 20. jul 2012 af Andreas Hedegaard. Foto: bilmagasinet.dk

Danskerne har i årets første fem måneder købt næsten 40.000 nye minibiler, svarende til en fremgang på 12,5 procent.

Danskerne kan i dag vælge mellem hele 14 bilmodeller til priser under 100.000 kroner, og de små biler udgør en stadig større del af den danske bilpark. I årets første fem måneder har danskerne købt 39.611 nye minibiler svarende til en stigning på 12,5 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Samtidig er det samlede salg af nye biler faldet med 1,7 procent. Det viser en ny analyse af bilmarkedet, som BilBasen og Spar Nord står bag.

»Danskerne er stadig i spare-humør, og i den sammenhæng er minibilerne en gave fra himlen« siger cheføkonom i Spar Nord Jens Nyholm.

»Minibilerne er nemlig ikke bare billige i indkøb - de er også billige i drift, forsikring og ejerafgift. Så det er en rigtig billig måde at holde bil på« fortsætter han.

Stort udvalg
Udvalget af minibiler til under 100.000 kroner i udsalgspris er vokset i takt med danskernes efterspørgsel. Sidste år kunne danskerne vælge mellem 11 forskellige minibiler under 100.000 kroners grænsen. I dag er det tal vokset til 14.

»Der er benhård konkurrence på det her marked, hvor det vigtigste parameter er prisen. Derfor underbyder bilimportørerne hele tiden hinanden, og resultatet er, at flere og flere biler får en pris under 100.000 kroner« siger direktør hos BilBasen Anders Andersson.

Han oplyser videre, at prisfaldene på de helt små biler også har forplantet sig til nypriserne på de lidt større biler som eksempelvis Ford Fiesta og Peugeot 207.

Citroën C1 billigst
Ifølge undersøgelsen fra BilBasen og Spar Nord er de 10 mest solgte minibiler generelt faldet 8,9 procent i udsalgspris i løbet af det seneste år.

Den billigste model på markedet er aktuelt en Citroën C1, der fås fra 78.990 kroner i udsalgspris. Herefter følger Seat Mii, der koster 1.000 kroner mere samt Toyota Aygo og Peugeot 107, der begge koster 79.990 kroner.

»Køberne har lige nu rigtig mange muligheder for at få en masse minibil for pengene. Og alt tyder på, at konkurrencen vil fortsætte med nye slagtilbud på minibilerne« lyder det afsluttende fra Anders Andersson.

De 14 billigste
Følgende biler sælges aktuelt til udsalgspriser under 100.000 kroner:
- Citroën C1: 78.990 kroner
- Seat Mii: 79.900 kroner
- Toyota Aygo: 79.990 kroner
- Peugeot 107: 79.990 kroner
- Fiat Panda: 79.993 kroner
- Hyundai i10: 79.995 kroner
- Chevrolet Spark: 83.900 kroner
- Suzuki Alto: 84.890 kroner
- Skoda Citigo: 84.900 kroner
- Ford Ka: 85.990 kroner
- Kia Picanto: 87.899 kroner
- VW Up!: 89.991 kroner
- Renault Twingo: 92.900 kroner
- Smart Fortwo: 94.900 kroner

Læs kommentarer

Mest læste


Abonnér på BIL MAGASINET nu! Se alle tilbud