Skrevet 21. jun 2012 af Steen Bachmann. Foto: Bentley

Millionærnyt I: Bentley med 625 hk

Den almindelige Continental GT er ikke ligefrem en sløv spand, men 50 hk ekstra kan man altid bruge

Continental GT er modellen, der har skaffet Bentley gennem finanskrisen. Det er et ordentligt lokum, der fås som coupé, cabriolet og sedan, og som er produceret i mere end 50.000 stk. siden debuten i 2003. Det gør Bentley til verdens største producent af 12-cylindrede motorer.

Anden generation af GT blev præsenteret som coupé i Genève i foråret 2011, i efteråret fulgte den åbne GTC i Frankfurt og i januar 2012 debuterede en ny V8-variant med 40 pct. lavere forbrug på udstillingen i Detroit.

Nu er turen kommet til den sportslige GT Speed. Det er ikke ligefrem fordi den almindelige GT er en sløv spand, for den kører med 6-liters W12-motor med 575 hk og går fra 0-100 på 4,6 sekunder - det skyldes mere, at der er entusiastiske købere til eksklusive udgaver af mærkets biler, som er villige til at betale.

Læs kommentarer

Næste »

Se mere om: bentley

Stor konkurrence

Mest læste

Abonnér på BIL MAGASINET nu! Se alle tilbud