Koenigsegg Agera R Skrevet 20. feb 2012 af Steen Bachmann. Foto: Bil Magasinet

12 syrede instrumentpaneler

Koenigsegg Agera R

Den lille svenske bilbygger Koeniegsegg bygger superbilen Agera R. I kabinen er her aluminium, kulfiber, ædelmetaller, alcantara og anilin-læder, der er den fineste og dyreste kvalitet af læder. Alle greb og kontakter fremstilles i hånden af specialiserede håndværkere på fabrikken ved Göteborg.

Til modellen har de udviklet Koenigsegg Ghost light, der lader LED-lys trænge ud gennem mikroskobiske huller i aluminiumsknapper. Dermed ser det ud, som om, lyset kommer fra et usynligt sted, og samtidig er det nemt at se og betjene knappen i mørke.

Rattet er fremstillet i kulfiber og har gearskifteknapper monteret direkte på rattet, så man kan betjene dobbeltkoblingsgearkassen med begge hænder på rattet. Infosystemet i midterkonsollen har alle gængse musikformater, navigation og Bluetooth, og kan konfigureres, som det passer føreren.

Læs kommentarer

Næste »

Se mere om: lamborghini, Ferrari, pagani, kabine

Stor konkurrence

Mest læste

Abonnér på BIL MAGASINET nu! Se alle tilbud