31 km/l og 40.000 kr. billigere

Skrevet 19. dec 2011 af Bil Magasinet. Foto: United Pictures

Den kommer til at gøre nas: Kia Rio med fin lille dieselmotor er prissat langt under konkurrenterne

Se mere om: kia, rio
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Kia univers. Kia

Kia Rio blev introduceret herhjemme på Biler i Alle i Herning i oktober, men det var kun benzinvarianterne. Til marts 2012 kommer den til Danmark med dieselmotor, og går det som med den nye Picanto, får de danske Kia-forhandlere svært ved at få lige så mange biler hjem, som de kan sælge.

Prisen sender chokbølger ud i et i forvejen ekstremt prisfølsomt marked, og kan ligefrem sende visse andre mærkers minibiler helt ud i glemslen, hvis vi taler diesel.

Billigste variant bliver Rio 1,1 CRDI Motion med 15" stålfælge, fem gear, elspejle m/varme, ratbetjent cd/radio med MP3/USB/AUX. Motoren er en 4-cyl. 1,1-liters commonrail turbodiesel med 75 hk, en 0-100-tid på 16,1 sek. og et snitforbrug på 27,8 km/l. Prisen er 139.999 kr.

Mere interessant bliver ECO PLUS-varianten med samme motor, der har mere udstyr, aut. start/stop og et snitforbrug på 31,3 km/l. Den koster 154.999 kr. Mere udstyr fås i Active og Exclusive-varianterne.

Med 1,4-liters diesel, 90 hk og 26,3 km/l begynder priserne ved 154.999 kr.

Europæisk køreoplevelse
Efter første tur bag rattet af den nye Rio i sommer i Sydkorea skrev Mikkel Thomsager i Bil Magasinet: 

Køreoplevelsen er af en anden verden i forhold til den gamle Rio, som den nye kun har navnet til fælles med. Affjedringen er fast uden at være hård, og styretøjet med elektrisk servo virker tilsvarende fast, hvilket giver indtryk af god dynamik kombineret med fremragende komfort.

Testturen på vejene omkring hovedstaden Seul gav dog ikke de store udfordringer rent dynamisk. Til gengæld er jeg ikke i tvivl om, at gearskiftet er fantastisk, især i 6-trins versionerne, men også i den 5-trins. Præcist, blødt og lækkert.

Den første køreoplevelse afslører en bil, der mindst er på højde med de bedste europæere. Om den er bedre end konkurrenter som Peugeot, Opel og Fiat, kræver målfoto (læs: stortest). Kia’s repræsentanter lægger ikke skjul på, at sigtekornet er rettet mod det mest ­succesfulde og profitable europæiske bilmærke: Volkswagen. 

Den tilsvarende Volkswagen er en 5-dørs Polo 1,2 TDI Bluemotion med 3-cyl. diesel, 75 hk, en 0-100-tid på 13,9 sek. og et snitforbrug på 29,4 km/l. Den koster 192.400 kr.

6 nr. af Bil Magasinet + elektronisk p-skive 248,00 kr. SPAR: 579,70 kr. BESTIL

7 års garanti

Rio har 7 års fabriksgaranti eller 150.000 km (fri kilometer de første 3 år) og serviceinterval for hver 30.000 km eller 24 måneder – hvad der måtte komme først.

Kommentarer

  • Lars Jeg ville vælge en Alfa Mito Eco istedet.
  • Thor Nej, det påstod jeg heller ikke. Og når nu jeg tænker mig om, er en Grande Punto (den "gamle") også stadig noget flottere i min bog. Faktisk er det også en af de mest direkte konkurrenter, da den fås til 149.990 kr. med diesel og dermed kun er 10.000 dyrere end Kia'en. Garantien kan den dog ikke hamle op med, og det skulle heller ikke undre hvis Kia'en er den mest pålidelige af de to.
  • jesper Men heller ikke pænere.
  • Thor Kandidat til Danmarks mest fornuftige bil. Ud fra et hvilket som helst rationelt synspunkt, er det i hvert fald svært at sige ret meget negativt ud fra specifikationer og omtale indtil nu. Et godt produkt til en skarp pris, billige driftsomkostninger og op til 7 års garanti, lyder unægteligt som opskriften på en succes i finanskrise-Danmark år 2012. Og så er den ikke engang grimmere end konkurrenterne.

Skriv kommentar

Glemt password?
Facebook Login

Seneste

Mest læste


Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud