Skoda-attrap
Skrevet 21. nov 2011 af Mikkel Thomsager. Foto: Bilmagasinet.dk
Uge 46/11 Skoda Yeti 16 TDi Green Line NOT
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Skoda univers.Skoda Yeti vinder ingen præmier for sit design, og hvad skal man så med den?
Havde det nu været en firehjulstrækker, så kunne du leve med det kantede design og den højbenede attitude, men den billigste model har bare forhjulstræk, og så bliver hele bilen reduceret til en attrap.
Yeti fås jo faktisk med firehjulstræk, og også til en forholdsvis fornuftig pris. Men ikke med den nok så fine 1,6 liters TDi-motor, der trods sine bare 105 hk gør det udmærket i Yeti.
Som bil betragtet er Yeti dog rummelig og praktisk med separate bagsæder, der kan skydes frem og tilbage. Bagagerummet ser lille ud, men er højt og let at udnytte. Alt andet lige får du en fornuftig merværdig for merprisen i forhold til en Octavia. Men du skal stadig leve med attrap-designet.
Kommentarer
-
Kristoffer Der er meget delte meninger om Yeti'en. Med udtagelige bagsæder slår den klart sine SUV-konkurrenter, når det gælder praktik. Den har gode køreegenskaber, som det er blevet demonstreret i tatoveringstesten i Top Gear, og man kan bestille den uden modelangivelse, så man kan lade som om, at det er en øko-venlig model, når man har valgt 4WD versionen...
-
Michael Yeti har et cool og trendy design, der skiller sig ud fra den kedelige danske grå bilmasse, den er fantastisk velkørende, praktisk og rummelig. Størrelsen taget i betragtning er den billig i drift (B) og forsikring og 1,2 TSI benzin er tilpas kvik og tilmed økonomisk - går snildt 15 km/l ved blandet kørsel. Netop derfor har den høstet stor anderkendelse i udlandet. Det er desværre en overset bil i det danske marked.
-
PeterF Det er da lidt sjovt, at netop Yeti har vundet konkurrencer (bl.a. som årets bil i England) i det meste af Europa (for ikke at tale om Indien og New Zealand). Det er sgu en no-nonsene bil som udover en solid kvalitet også er praktisk. Den har sit eget design og man kan med nogenlunde økonomi køre i dyret uden at få bank af CO2-bøllerne :-)
-
tp men derfor behøver man ikke svine dens ejere til
-
tp hvis man som BM læsere er lidt bilnørd synes man altså den er grim. Det må jeg tilslutte mig. Den er i berlingo-kategorien.
-
.. enig!
-
Morten Andreasen Lodret uenig. Jeg synes modsat at Yeti har et fantastisk design, der udstråler brugbar familiebil til den aktive familie. At den ikke er født med firehjulstræk gør den også salgbar til det CO2 forskrækkede øko-segment i storbyen, der måske inderst inde drømmer om en Freelander. Morten M. Andreasen