Mercedes-Benz SLK 250 7G-tronic
Tredje generation kildrer dine smagsløg med masser af inspiration fra superbilen SLS
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Mercedes univers.Ligesom en god vin er Mercedes SLK blevet bedre og bedre fra generation til generation. Den første generation SLK, der kom på gaden i 1996, var ikke meget bedre end en grimt smagende papvin. Så dårligt kørte den faktisk. Det blev lidt bedre med et facelift i 2000, men sådan for alvor godt blev det først med anden generation af SLK i 2004. Du ved, den med Formel 1-næsen. Men vin ældes hurtigt i bilbranchen, og derfor kommer nu tredje generation SLK.
Og hold da helt ferie, hvilken dejlig smag, jeg sidder tilbage med i munden efter de første mange km i den nye SLK 250. Og som billederne her afslører, er ikke kun indholdet helt nyt, også flasken er en ny kreation, hvis vi lige forbliver en sidste gang i vinens verden.
På basis af en komplet ny platform, har Mercedes-designerne lænet sig ret så kraftigt op ad über-Mercedes’en SLS og givet den nye bil et ansigt, der efter min mening ikke bare rammer plet, SLK er sammen med CLS den smukkeste “Benz” lige nu. Om du er enig, vil jeg helt overlade til dig at finde ud af.
Til gengæld kan det ikke diskuteres, at de valgte materialer i den lille intime kabine er langt bedre end tidligere. Lædersæderne giver en sublim støtte både i lænden og under benene og giver desuden den nødvendige sidestøtte, når der trykkes lidt på speederen på de utallige sving på ruten her på ferieøen Tenerife. Læder er der også på instrumentbordet med synlige røde syninger, der matcher testbilens røde sikkerhedsseler.
Og nej, det virker ikke som T Hansen-kitsch, men som gennemtænkt og gennemført luksus. Fire store runde krom-luftdyser dominerer instrumentbordet, mens det såkaldte Airscarf, som Mercedes introducerede i anden generation SLK, selvfølgelig også findes i den nye SLK. En mild brise af varm luft blæser fra nakkestøtten behageligt i nakken på føreren og passageren, så ”open air-sæsonen” nemt kan udvides med adskillige uger på hver sin side af sommeren.
Mercedes-Benz SLK 250 7G-tronic
Motor
R4, 1.796 cm3, turbo
Ydelse
204 hk ved 5.500 o/min
310 Nm ved 2.000 o/min
0-100 km/t
6,6 sek.
Topfart
243 km/t
Forbrug EU-miks
16,1 km/l
Årlige afgifter
2.020 kr.
Mål L/B/H
413/181/130 cm
Vægt/last/påhæng
1.500/315/0 kg
Bagagerum tag oppe/nede
225-335 liter
Dæk
for/bag 225/45 R 17 - 245/40 R 17
Pris
914.949 kr.
Afsnit:
Kommentarer
-
John Martin Mercedes.dk siger læder fra 30.000, så denne bil må have noget at det dyre læder. Men fed bil!
-
Hr. Just Ja 10.000 for lidt rødt stof, det er langt ude. men syntes nu også 70.000 for en læderkabine er i den dyre ende, der er trods alt kun 2 sæder der skal polstres.
-
Morten D. Jeg faldt ned at stolen den sætningen: "De røde sikkerhedsseler: 10.000 kr." Det er jo sindsygt.