Sensommernyheder fra Suzuki
Den danske importør holder Åbent Hus med en række facelifts og nye motorer
Facelift af SX Sedan
Sedanudgaven af Suzuki SX får ny kølergrill, skørtesæt og 15” aluminiumsfælge. Indenfor i kabinen er der kommet ny instrumentering og mere udstyr, og komforten skulle være forbedret via nye støddæmpere og bedre støjdæmpning. Den 1,6-liters DOHC-benziner yder nu 120 hk og har et snitforbrug på 15,9 km/l.
Til en pris på kr. 189.990 får man en SX Sedan i GLX udgave med automatisk klimaanlæg, nøglefri betjening af tænding og dørlåse, fire elruder, og integreret og ratbetjent cd/radio med 9 højtalere. Her er ESC-system, 6 airbags og Isofix-beslag til barnestole.
SX CombiBack med dieselmotor
Den 5-dørs SX CombiBack får 2,0-liters dieselmotor af commonrailtypen. Den yder 135 hk og 320 Nm ved 1.500 o/min. Brændstoføkonomien er 20,4 km/l ved blandet kørsel og priser starter ved kr. 216.990 for den nye dieselmodel (DDiS) i GL Aircon version. Her er udstyr som ESC, 6 airbags, to elruder, aircondition, fjernbetjent centrallås, elspejle med varme og ratbetjent cd/radio. For en merpris på kr. 18.000 får man GLX-varianten med nøglefri adgang, fartpilot i læderrattet, fire elruder, skørtersæt, alufælge og aut. klima.
SX CombiBack Special Edition
I forbindelse med åbent-hus arrangementet er der premiere på en kampagnemodel af den 5-dørs familiebil Suzuki SX 1.6 CombiBack. Den hedder SE for Special Edition og kommer i begrænset antal. Her er aut. klimaanlæg, alcantara sædeindtræk, gun-metallic farvede alu-fælge/tagræling, fire elruder, cd/radio med 9 højttalere, der kan betjenes fra læderrattet, og nøglefri adgang. Prisen er 192.990 kr.
Grand Vitara Estate
Grand Vitara fik et facelift for et år siden og får en mindre opfriskning. Reservehjulet er blevet fjernet fra bagklappen, så designet leder tankerne hen på en høj stationcar. Deraf tilnavnet Estate. Blandt andet markedsføres modellen nu også med den stærke 1.9 DDiS dieselmotor, der yder 129 hk og må trække en anhænger på 2 tons. Den opfylder Euro-5 miljønormen, der træder i kraft fra 2011 og kører 14,7 km/l ved blandet kørsel. Med 2.4 benzinmotoren har Grand Vitara 169 hk og må trække 1.850 kg på krogen.
Med GLS-udstyr med klimaanlæg, fire elruder, cd/radio med ratbetjening, fjernbetjent centrallås, ESC, 6 airbags og 17” alu-fælge koster den fra 319.990 kr. med benzinmotor og fra kr. 379.990 med dieselmotor. Merpris for GLX er 15.000 kr. for udstyr som sædevarme, tågelygter foran, varme i sidespejlene, fartpilot og nøglefri adgang.
De nye modeller har premiere hos landets 76 Suzuki-forhandlere den 5. september.

Skriv en kommentar