Endelig er der fest i mellemklassen

Alfa Romeo 1,4 Multiair 170 Alfa Romeo 1,4 Multiair 170
Skrevet 13. august 2010 af Mikkel Thomsager. Foto: Bilmagasinet.dk

Uge 32/10 Alfa Giulietta 1,4 Multiair 170 HOT

Se mere om: alfa


Sidder med det første eksemplar af Bil Magasinet nr. 228 i hånden. Det er det med Handling Day 2010, hvor Carsten Nymann og Søren Juul banetester 20 sportsvogne på Ring Knutstorp. Det er et superfedt nummer. Glæd dig til at møde en overraskende vinder.

Men nok så interessant er stortesten, som omfatter Alfa Romeo Giulietta 1,4 Multiair versionen med 170 hk.

Jeg vil ikke afsløre, hvordan den klarer sig, men det er ikke skidt. Jeg var med til præsentationen i Italien (se her). Der blev jeg rigtig begejstret for bilen, men den umiddelbare begejstring kan tage af, når bilen viser sig på danske landeveje.

Det er ikke tilfældet. Det er stadig en lækker Alfa og en vidunderlig fornyelsen af Golf-klassen, hvor Astra spillede op tidligere på året.

Det gør den nye Alfa også - bare endnu mere.

6 nr. for 189,00 kr.
SPAR: 140,70 kr BESTIL

12 kommentarer

  1. Esben K
    16. aug 2010, 10:19

    Hvordan er dens køreegenskaber så ift. 156 og 147? Jeg tror ikke det er nemt at få en prøvetur hos forhandlerne, når man er på SU ;-)

  2. Daniel B.
    17. aug 2010, 12:22

    Øhm... jeg har nu aldrig oplevet, at en bilforhandler spørger til, hvad man laver. Så du må jo se meget, meget ung ud!

  3. Esben K
    18. aug 2010, 16:11

    Det er selvfølgelig et forsøg værd. Men jeg tvivler på, at en 20-årig ville ligne en potentiel kunde til en Giulietta - men det er de måske ligeglade med :)

  4. Daniel B.
    19. aug 2010, 09:31

    ... ser jeg meget ung ud; er 28 år, men ligner en på max. 22. Har dog aldrig haft problemer med at prøvekøre biler ved forhandlere... men det handler også om at være velklædt - eller, det skader i hvert fald ikke ;-)

    Nu til bilen: god artikel i bladet, selvom det jo ikke er mange ord der dedikeres til alle bilerne. Et par sider mere havde været rigtig godt. Mit personlige valg er også Giulietta, og jeg må ud og prøve den, når den havner hos forhandlerne. Så den på vejen for første gang i går, i Århus. I sort, med sølv spejlkapper, tændte forlygter, men slukkede baglygter... håber da ikke, at det er elektronikken den er gal med i det tilfælde, for så tegner det jo ikke godt!

    Jeg gør mig selv den tjeneste, at læse både Bil Magasinet og Bil Ekspressen hver måned. Den kære Nikolaj Karlshøj fra Bil Ekspressen ændrer sig aldrig... gang på gang favoriserer han VW, det hænger mig ud af halsen, og ikke mindst er det uretfærdigt, når der kommer nye spillere ind i ligaen á la Giulietta, der har "lækkerhedsdyder" ud over alle grænser. Her er Bil Magasinet meget mere fair.

  5. Lundmose
    20. aug 2010, 10:04

    Hvis man ligger mærke til alle Fiat Groups nyere modeller (Bl.a. Alfa MiTo & Fiat 500) er der ikke længere lys i baglygterne. Dette grundet et eu-direktiv, hvor der blev ændret et enkelt ord - nemlig at baglygter KAN være tændt, og ikke SKAL være tændt i dagslys (mener det var sådan). Så kører du med kun almindelig kørelys tændt, så er baglygterne slukkede! :-)

  6. Kokholm
    20. aug 2010, 11:59

    Jeg er blandt "de udvalgte", der har fået en prøvetur (bare spørg "Lundmose" - og jeg havde lovet mig selv IKKE smile, når jeg stod ud af bilen (mest for at drille Lundmose lidt). Det var "desværre" helt umuligt at lade være med nærmest at storgrine. Fantastisk bil!! Nu venter jeg bare på, at jeg får leveret bilen (og selvfølgelig i Multiair udgaven). Lang ventetid da den først bliver produceret engang i september :-(

  7. Esben K
    20. aug 2010, 17:38

    Heldige starutter - jeg hopper i mit bedste tøj og snupper en prøvetur!

    (ps. tak for svaret mht. de slukkede baglygter - alle nye tyske biler har dem også. Jeg synes faktisk det er lidt grimt...)

  8. Daniel B.
    20. aug 2010, 18:19

    Tak for info ang. lygterne... men det virker uhensigtsmæssigt ift. sikkerhed, ikke mindst uharmonisk. Jeg var så heldig at spotte endnu en Giulietta i Århus i dag... den kørte ikke langt fra Koch Biler A/S, som har Alfa, Fiat og Ford.

    Så den på vejen i hvid, LED-dioder tændt - og nu også baglygterne tændt! ;) - og dobbeltpotte bagtil, hvilket kunne tyde på enten en QV (hvis den da er kommet) eller 2.0 diesel, da det er de eneste med dobbeltpotte. Den hvide var super, super cool, og alle formerne trådte i karakter. Den ville være en skam at bestille i sort lakering, som er for anonym :-) Glæder mig dog til at se en i Nero Etna-lakering, eller den megadyre (30.000 kr.) Rosso Competizione...
    Giulietta er ren fest!

  9. D
    20. aug 2010, 18:38

    Jeg har netop prøvekørt bilen i dag og kan kun sige én ting. Jeg har fundet min næste bil !
    Fantastisk bil. Lækker gearkasse, kanon motor og køreegenskaber i verdensklasse....eller rettere, i Alfa klasse ;-)

    M.h.t til dobbelt potter, så kan de købes som ekstraudstyr................og det får den selvfølgelig :-)
    Jeg er helt enig med Daniel, at sort ikke helt holder. I hvid, eller bare en lysere farve, kan man rigtig se de flotte linier på bilen. Personlig går jeg efter hvid.

  10. Karsten S
    22. aug 2010, 21:48

    Jeg har idag prøvet en Etna Nero Multi Air med Sportspakke 2. Det var virkelig en fornøjelse. Jeg var på forhånd lidt forbeholden overfor fronten, men den er bare flot i virkeligheden. Har kun set den i den sorte og hvide, hvor jeg umiddelbart bedst kunne lide den sorte. Det er en skam, at der ikke findes en rød i almindelig maling.

  11. Daniel B.
    24. aug 2010, 12:53

    Nu er den prøvet på en ganske kort tur! For mig er det den bedste bil i mellemklassen, uden tvivl, men jeg skal lige prøve den en gang eller to mere, og med forskellige motorer. Super eksotisk design, både inde som ude, og den kører fantastisk med en god fornemmelse i styretøjet. Jeg har dog et par anker, især mht. det praktiske; bagsædepladsen er ikke videre overvældende, og bagagerummet er i længden måske ikke stort nok for mig, som bliver far til januar og derfor får behov for en del plads, både til barn og husdyr. Alligevel står den på min top-3 over næste bil. Sæderne er svært at danne sig et indtryk af efter en forholdsvis kort tur, der påpeges nemlig i anmeldelser rundt omkring at de ikke er ligeså gode som i Golf. Men det er jo individuelt...
    Sportivo-pakke og store fælge er et must! :-D

  12. kim
    28. sep 2010, 22:57

    vil vild gerne se den stortest af giulietta'en men bladet er jo fra i sommer så hvor kan man købe dette blad/test?

Skriv en kommentar

Før vi gemmer denne kommentar, hvem er du?

Bemærk at hvis du sender din kommentar som gæst, vil du modtage en e-mail med et aktiverings-link.
Din kommentar vil ikke blive vist her på siden, før du har klikket på dette link.

Log ind med din Facebook konto

Klik på knappen herunder, for at fortsætte:

Opret profil

Mindst 3 bogstaver, uden mellemrum og ingen æ, ø og å
Dit rigtige navn vil ikke blive vist.

Vi behandler dig ordentligt!

Din email-adresse vil aldrig nogensinde blive givet videre til andre og vi kunne aldrig finde på at sende dig email, du ikke har bedt om.

Hvad er næste skridt?

Efter du har klikket 'Opret' vil du modtage en mail med dine login informationer.

Mest læste


Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud