Fejrer 75-års fødselsdag med unik Jaguar
XKR 175 stiller med 5-liters V8'er, kompressor og 510 hk
Jaguar fejrer mærkets 75-års fødselsdag i Californien under den anerkendte Pebble Beach Automotive Weekend i Californien. Det sker med en limited edition 2011 Jaguar XKR175 Coupe, der blev vist i går på et passende sted, nemlig på asfalten hos Monterey Jet Center. Monterey er traditionelt en bydel for de allerrigeste.
XKR175 har Jaguars aluminiums-V8'er med kompressor og 510 hk. Topfarten er elektronisk begrænset til 280 km/t og her er revideret aerokit med nyt luftindtag i fronten, nye skørter, en nydesignet diffuser og en større hækspoiler.
Alufælgene er 20" Kasuga med 10 eger, bremsecaliprene er røde og lakken hedder Ultimate Black. I kabinen er her plakette med bilens unikke nummer fra 1-175 i dørkarmen ved fører- og passager, og læder i Warm Charcoal med Cranberry-syninger. Træindlæg er Piano Black wood veneer.
Der bygges 175 stk. af XKR175. Dansk pris lander i omegnen af 2,5 mio. kr.

Skriv en kommentar