Skrevet 28. jul 2010 af Steen Bachmann. Foto: Bilmagasinet.dk

Galleri: Peugeot 508

Spektakulær og større model varsler en ny og dristig designstil fra Peugeot. Se de flotte billeder og læs om teknikken

Peugeot 508 er en ny model, der afløser den populære 407 og den oversete luksusbil 607. Den går i produktion som sedan og stationcar i begyndelsen af 2011 og kommer til Danmark i april 2011. Designet fik vi en forsmag på tidligere i år i form af konceptbilen Peugeot SR1, der har en fantastisk aggressiv og velproportioneret stil.

 

Næste »

Se mere om: peugeot, 508

6 nr. af Bil Magasinet + elektronisk p-skive 248,00 kr. SPAR: 579,70 kr. BESTIL

Kommentarer

  • Lars Flotte detaljer og flot sving/svaj henover siden. MEN kan kvaliteten følge med? Det er jo ikke hemmeligt at Citröen og Peugeot har flere værkstedsreparationer end gennemsnittet og gør dem til et dyrt bekendtskab på sigt.
  • mach3 508 er ikke spor dristig. Dristig - det er (og var, specielt) den nuværende 407 med det store ferrari inspirerede hajgab. 508 kan kaldes mere stilfuld og konservativ - dristig? Nej.

Skriv kommentar

Glemt password?
Facebook Login

Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud