Citroën har præsenteret en 100 pct. eldreven superbil på Le Mans-banen med Le Mans-køreren Vanina Ickx bag rattet.
Citroën Survolt er relativt kompakt med en længde på 385 cm, bredde på 187 cm og højde på 120 cm, og har chassis og karrosseri i kulfiber.
Den drives af to elmotorer, som tilsammen har en effekt på 300 hk i området fra 0 - 5.000 omdr./min. Topfarten er 260 km/t, 0-100-tiden er under 5,0 sekunder og ifølge Citroën kan den køre 0-1000 meter på 22,0 sek. Den køreklare vægt angives til 1.150 kg.
Bilens to lithium-ion batterier vejer hver 140 kg og har en kapacitet på 31 kW, som kan få bilen til at køre godt 200 km. Med lynladning kan de genoplades på 2 timer og via et traditionelt 220 V stik på 10 timer. Med denne teknologi, som er usædvanlig i motorsporten, giver Citroën et bud på en ny type racerbil, der kombinerer kreativitet og teknologi.
Tjek Survolt suse næsten lydløst forbi kameraet ved topfart...
http://www.youtube.com/watch?v=l4etDUCRB2U
Kommentar
-
Jim Hej Bilmagasinet De har flot gjort det godt, men den vinder ikke lige frem i den beste motor lyd hehe, men ellers har de en lavet en fed bil..