Vind en Alfa Romeo i Bil Magasinet

Skrevet 15. jun 2010 af Steen Bachmann. Foto: Bilmagasinet.dk

Danmarks mest læste bilblad og Alfa Romeo udlodder den lækre mini i 3 år/45.000 km

Se mere om: alfa, romeo


Sommeren over er det muligt at vinde en Mito i Bil Magasinet. Vinderens bil er metalsort og er på vej hertil - vi tog omkring havnen i Esbjerg og fandt denne flotte røde bil, der bortset fra farven er identisk med vinderbilen. 

Mitoen er kommet til Esbjerg med et containerskib - et såkaldt Grande Class Vessel - fra Grimaldi Lines, hvis fem søsterskibe sejler i fast rotation mellem lande i hele Europa og Nordafrika. De bringer blandt andet Fiat og Alfa Romeo til Danmark hver tirsdag og har plads til 4.500 biler og 700 containere på de 11 dæk. Skibet tager i øvrigt Volvoer med sydpå igen, når de italienske biler er afleveret.

Efter Esbjerg bliver bilerne kørt direkte ud til forhandlerne, da Fiat og Alfa Romeo ikke har et centralt lager i Danmark. Det vil sige, at bilerne bestilles direkte på fabrikken til kunderne. Fra afgivet bestilling til produktion går der typisk 6-8 uger, inden bilen triller af samlebåndet. Herefter tager det to uger at få bilen herop med skibet.

Deltag i konkurrencen her.

6 nr. af Bil Magasinet + elektronisk p-skive 248,00 kr. SPAR: 579,70 kr. BESTIL

Kommentar

  • anton villadsen den vil jeg gerne vinde

Skriv kommentar

Glemt password?
Facebook Login

Seneste

Mest læste


Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud