VW Passat CC er Kvindebilen 2010

Kvindejuryens formand, Pernille Rosendahl, lykønsker informationschef, Søs Illum, fra VW Kvindejuryens formand, Pernille Rosendahl, lykønsker informationschef, Søs Illum, fra VW
Skrevet 11. juni 2010 af Mikkel Thomsager. Foto: Bilmagasinet.dk

Kvindelige købere vil have biler med stil og power

Se mere om: vw
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Vw univers. VW

Hvis fordommen om kvinders bilvalg er, at det er mændene, som vil have de store og dyre, og kvinderne, der vil have de små og praktiske biler, så blev fordommen gennemhullet tirsdag eftermiddag. Her valgte 20 kvinder nemlig VW Passat CC som Kvindebilen 2010. VW Passat CC tog trofæet foran Ford Kuga og LandRover Discovery 4.

Dommerpanelet på 20 er sammensat af 10 udvalgte kvinder, der har tilmeldt sig via Facebook og 10 VIP-dommere, herunder navne som Pernille Rosendahl, Andrea Elisabeth Rudolph, Margrethe Vestager, Szhirley og Le Gammeltoft.

Stemmekritierierne indeholdt intet om pris, hvilket måske forklarer de lidt ekstravagante finaledeltagere. Men i øvrigt var stemmerne spredt og fordelt på næsten alle de nominerede biler.

6 nr. for 189,00 kr.
SPAR: 140,70 kr BESTIL

De nominerede til Årets Kvindebil 2010

Citroen -DS3

Chevrolet - Spark

Ford - Kuga

Hyundai - i 20

Kia - Venga

Land Rover - DISCOVERY 4

Mercedes - E Klasse

Mitsubishi - i MiEV

Peugeot - Peugeot 207CC NYC

Renault - Twingo

Seat - Leon Cupra

Skoda - Yeti

Suzuki - Alto

Toyota-iQ

Volkswagen - Passat CC

Volvo - C30

10 kommentarer

  1. Skov
    8. jun 2010, 19:07

    Jeg må le, bare lige lidt! Efter dagens kåring, og tillykke VW, så må der være et gruppe mænd, som måske bare liiiiiige revurdere deres, så ellers fremragende beslutning om at købe en CCer.

  2. Donut
    8. jun 2010, 19:14

    Nu er jeg da helt sikker på at jeg synes at Audi A5 Sportsback er federe end Passat CC

  3. Allan
    8. jun 2010, 20:26

    Skov, det er da humor - god værkstedshumor.

  4. sebastian
    8. jun 2010, 21:51

    jep det ville da lige passe tøsebørnene at score en CC TDI 140 med DSG så skal man hverken tænke på brændstoføkonomi eller gearskifte :) hvis make-up spejl i førersiden var på ekstraudstyrslisten ville den, helt sikkert, gå rent hjem!
    A5 har hele tiden været både federe og bedre prissat end Passat CC og jeg mener personligt ikke at der er ret mange nye biler der kommer op på siden (visuelt om ikke andet) af selv samme bil i sportback udgaven!
    det kunne være interessant om VW kunne have lavet det samme nummer med CC? ligesom Opel også var hurtige til at tage teten med Insignia...

  5. Jens Pedersen
    8. jun 2010, 22:54

    Er der virkeligt så forfærdeligt at have en bil, som kvinder synes er tiltalende?

    Betyder det så at bilen i bund og grund ikke er andet end en potensforlænger?!

  6. Thomas
    9. jun 2010, 22:20

    "A5 har hele tiden været både federe og bedre prissat end Passat CC og jeg mener personligt ikke at der er ret mange nye biler der kommer op på siden (visuelt om ikke andet) af selv samme bil i sportback udgaven!"

    Ja ok, Audi'en ER federe, men bedre prissat? Nogen har drukket af natpotten, især fordi VW forhandlere snildt giver 50.000 rabat på listepriserne på Passat CC for tiden. Og så er sportback'en da i øvrigt et skridt 'ned' fra coupéen.

  7. Svend
    11. jun 2010, 09:34

    Bilen til dem der hellere ville have en CLS, men lige mangler det sidste.

  8. Tonny
    11. jun 2010, 09:52

    Hvis jeg havde kassen havde jeg helt sikkert købt en sort CC R36 med sorte ruder og 22" forkromede DUB fælge - total gangsterstil ;o)

  9. Jesper
    12. jun 2010, 14:34

    Nu kan jeg endelig føle mig mande-agtig i min Fiat 500!

  10. Thomas
    17. okt 2010, 18:25

    "A5 har hele tiden været både federe og bedre prissat end Passat CC"

    Bedre prissat? Hvis du med bedre mener dyrere... så ja?

Skriv en kommentar

Før vi gemmer denne kommentar, hvem er du?

Bemærk at hvis du sender din kommentar som gæst, vil du modtage en e-mail med et aktiverings-link.
Din kommentar vil ikke blive vist her på siden, før du har klikket på dette link.

Log ind med din Facebook konto

Klik på knappen herunder, for at fortsætte:

Opret profil

Mindst 3 bogstaver, uden mellemrum og ingen æ, ø og å
Dit rigtige navn vil ikke blive vist.

Vi behandler dig ordentligt!

Din email-adresse vil aldrig nogensinde blive givet videre til andre og vi kunne aldrig finde på at sende dig email, du ikke har bedt om.

Hvad er næste skridt?

Efter du har klikket 'Opret' vil du modtage en mail med dine login informationer.

Mest læste


Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud