Meningen med SUV-livet

Mitsubishi Outlander 2,2 DI-D SST Mitsubishi Outlander 2,2 DI-D SST
Skrevet 3. februar 2010 af Mikkel Thomsager. Foto: Bilmagasinet.dk

Uge 5/10 bil: Mitsubishi Outlander 2,2 DI-D SST LEJLIGHEDS HOT

Se mere om: mitsubishi
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Mitsubishi univers. Mitsubishi
Jeg har det svært med SUV-modeller. De ikke offroad-agtige er reelt blot høje stationcars, som dermed får dårlige styreegenskaber. De mere offroad-agtige har større berettigelse, men de færreste har reelt brug for offroad-egenskaberne.

Den faceliftede Mitsubishi Outlander hører til den sidste kategori. Den har selvbærende karrosseri, men den er højbenet, føles stiv i undervognen og har mulighed for spær af den langsgående aksel.

Sådan en har jeg ikke brug for - troede jeg, men i en uge, hvor snestorm var den fremherskende vejrudsigt, blev den højbenede firehjulstrækker pludselig et meget bekvemt køretøj.

Jeg havde konstant firehjulstrækket slået til, og jeg forcerede snedyner med lethed og selvsikkerhed, mens jeg kiggede ned (sådan bogstavelig talt - ikke i overført betydning), på medtrafikanter i almindelige lave biler. Det var faktisk et helt perfekt køretøj, også da jeg tog den lange tur til Jylland, hvor den lidt offroad-agtige affjedring viste sig bedre end ventet.

Hmmm. Måske er der alligevel en mening med livet - i en offroad-SUV...

6 nr. for 189,00 kr.
SPAR: 140,70 kr BESTIL

5 kommentarer

  1. Lasse
    4. feb 2010, 12:47

    Så det vil sige at vi har brug for dem hvert 14. år når der falder sne i DK? :)

  2. Mikkel Thomsager
    4. feb 2010, 22:26

    Det er SUV'erne på en prik.

  3. Lars Mortensen
    6. feb 2010, 19:42

    Man kan vel nærmere sige, at sådan en bil UDOVER det som mange andre også kan, OGSÅ er velegnet til vinterbrug.
    Jeg har selv i oktober 2009 fået en Peugeot 4007 (samme bil og motor som Outlanderen), så jeg betragter da sneegenskaberne som en kærkommen tillægsgevinst ved bilen, som også under mere "danske" vejforhold har magt over tingene, uden at det går altfor meget ud over komforten.
    Men rigtigt - det er da meget sjovt at lægge andre biler sig i snesjappet, når man sætter i gang fra rødt lys..........

  4. Lars Mortensen
    7. feb 2010, 11:00

    Det undrer mig lidt, Mikkel, at når du skriver om biler af denne type, er hovedindholdet altid dine generelle holdninger til biltypen, sjældent en vurdering af den aktuelle bil i.f.t. andre i segmentet, som det jo ellers er normalt i en biltest/anmeldelse.
    Når du nu prøver en ny Outlander, er det vel fordi, den er blevet faceliftet (med en efter min mening helt upassende ny front) - så hvad med at skrive om, hvad godt/skidt faceliftet bringer med sig ?

  5. Mikkel Thomsager
    7. feb 2010, 16:09

    Jeg synes jo faktisk, at jeg netop skrev lidt om Outlander i forhold til andre. Men jeg skal også være ærlig og sige, at det langt fra er alle biler, jeg skriver om her, som jeg har kørt egentlig test på. Nogle af dem har jeg blot kørt en enkelt tur i, fordi opgaven ligger hos andre på Bil Magasinet. Andre har jeg testet med henblik på en artikel i Bil Magasinet. Det sidste er faktisk tilfældet med Outlander. Den kommer i Bil Magasinet nr. 223.

Skriv en kommentar

Før vi gemmer denne kommentar, hvem er du?

Bemærk at hvis du sender din kommentar som gæst, vil du modtage en e-mail med et aktiverings-link.
Din kommentar vil ikke blive vist her på siden, før du har klikket på dette link.

Log ind med din Facebook konto

Klik på knappen herunder, for at fortsætte:

Opret profil

Mindst 3 bogstaver, uden mellemrum og ingen æ, ø og å
Dit rigtige navn vil ikke blive vist.

Vi behandler dig ordentligt!

Din email-adresse vil aldrig nogensinde blive givet videre til andre og vi kunne aldrig finde på at sende dig email, du ikke har bedt om.

Hvad er næste skridt?

Efter du har klikket 'Opret' vil du modtage en mail med dine login informationer.

Mest læste


Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud