• Forside

Baggrund: Spykers planer med Saab

Tekst: Steen Bachmann - 02.02.2010

Indleder produktion af den nye 9-5 og forventer ny generation af Saab 9-3 i 2012

Se mere om: saab, spyker
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Saab univers Saab


Saab skal fremover være et selvstændigt mærke for originale, svenske biler. Det fastslår ledelsen af Spyker Cars i sin orientering til virksomhedens aktieejere før et bestyrelsesmøde 12. februar, hvor ejerne skal godkende salget af Saab.

Konkret skal Saab fremstille tre modelserier: 9-3 (sedan, st.car og cabriolet), 9-5 (sedan og en kommende st.car) og 9-4X, der bliver en såkaldt crossover. Herudover vil Saab undersøge muligheden for en fjerde model med navnet 9-1 i Golf-klassen. Saab 9-1 er ikke med i Saab-ledelsens plan, som de har udfærdiget de seneste 10 måneder, så dens fremtid er afhængig af kapital udefra.

Saabs modelprogram står foran en komplet fornyelse. Den begynder med en global lancering af den nye 9-5 til sommer, den nye model 9-4X i begyndelsen af 2011 og en ny generation af 9-3 i 2012.



Vil konkurrere mod Audi og BMW
Målet er klart defineret: Saab skal bygge biler, der kan konkurrere mod Audi A4/A6 og BMW 3- og 5-serier. Saab har 1.100 forhandlere over hele verden, og netværket vil ifølge Spyker blive udvidet i 2010.

Saab's Tekniske Udviklingscenter i Trollhättan er et af de mest moderne i bilindustrien og har kapacitet og tekniske muligheder for at udvikle en ny bilmodel fra første skitse til egenlig produktion af forserie-biler. Saab har knowhow inden for specielt forskning i sikkerhed, brug af miljøvenlige og genbrugelige materialer og turboteknologi og målet er at bygge 100.000-125.000 biler om året fra 2011.

Det er håbet, at både Saab og Spyker vil profitere af den fælles arv inden for luft- og bilindustri.

Konkret vil man dele:

* Saab's forhandlernetværk. Det har kun symbolsk betydning i Europa, hvor billigste Spyker prismæssigt svarer til Ferrari F430, og de få købere selv tager til Spyker-fabrikken i Holland og banker på døren. Men via de amerikanske Saab-forhandlere kan Spyker få en fod inden for på de attraktive markeder i Californien og Florida uden at skulle investere i et dyrt forhandlernetværk.

* tekniske ressoourcer og knowhow hos Saab i Trollhättan

* marketingaktiviteter, pr, stande på biludstillinger



På bestyrelsesmødet i Spyker Cars 12. februar forventes det, at ejerne godkender navneskiftet til Saab Spyker.

 
Næste afsnit »

Hvis du kunne lide artiklen, vil du nok også kunne lide GM: Nu HAR vi solgt Saab eller Jubel foran Saab-fabrikken.

Bil Magasinet 3 numre af Bil Magasinet + Sonax Xtreme fælgerens for kun 169 kr. Bestil »

Skriv kommentar

Retningslinier

  1. Tal pænt og respektér hinanden.
  2. Reklame er forbudt og vil blive slettet
  3. Hav det sjovt.

Vi forbeholder os retten til at slette indhold og/eller brugere uden varsel.

Inden din kommentar bliver vist, skal den aktiveres. Tjek derfor at du har skrevet den korrekte mail-adresse inden du trykker på knappen.

Bilmærker

Se artikler, videoer og tests på bilmagasinet.dks mærke-sider

  • Alfa Romeo
  • Fiat
  • Ford
  • Jaguar
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Peugeot
Se alle mærker

Udvalgte forhandlere

Annonce H. Daugbjerg A/S

H. Daugbjerg A/S har et bredt program af turboladere og tilbehør til tuning og race.

Tlf.: 43 96 15 45 - www.scanturbo.dk
Annonce Alt om Ford

Se artikler, videoer, tests og læs om alle modeller på Bil Magasinet's Ford sektion

Tlf.: 43 48 07 00. - bilmagasinet.dk/brands/ford
Se alle forhandlere

Afstemning

Hvilken über-GTI er den fedeste?

Annonce Extreme Car Parts

Alt fedt til bilen! stort udvalg af produkter, og der er næsten ikke det vi ikke kan skaffe

Tlf.: 75141425 - extremecarparts.dk
Annonce ONE TWO PIPE

Dansk producerede sportsudstødninger med unik pasform, bygget i rustfri stålrør.

Tlf.: 5544 4321 - onetwopipe.dk
Annonce TURBO DK - alt i dæk og fælge

Hos Turbodk tilbyder vi et bredt udvalg i dæk og fælge, og er leveringsdygtige i flere af de velkendte mærker.

Tlf.: 54 40 05 35 - www.turbodk.dk
Se alle forhandlere