Genève: Ny 5-dørs Mini

Skrevet 20. jan 2010 af Steen Bachmann. Foto: Bilmagasinet.dk

Bliver større end den nuværende og vil kunne fås med firehjulstræk

Se mere om: mini
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Mini univers. Mini

Mini Countryman er den første 5-dørs Mini og den første bil fra mærket med firehjulstræk. Den er større end den nuværende Mini og har forlygter i ny stil, der næsten får den til at ligne en mini-Cayenne.

Countryman har fire separate stole som standard, men kan leveres et bænkesæde til tre personer uden merpris. Dette kan lægges ned i 60:40-forhold. Bagagerummet rummer 350 liter og 1.170 liter med bagsædet nede.

Bilen fås med tre benzinere og to dieselmotorer, blandt andet basismotoren på 1,6 liter med 90 hk, og topmodellen Countryman Cooper S med 184 hk, twinscroll-turbo, direkte indsprøjtning og variabel ventilstyring.

Alle varianter har genbrug af energi fra nedbremsninger, aut. start/stop og gearskifteindikator. 6-trins gearkasse er standard, men 6-trins Steptronic aut.gear fås som ekstraudstyr.

Ekstraudstyr er også permanent firehjulstræk med elektrohydraulisk spærredifferentiale, der automatisk fordeler kræfterne mellem for- og bagaksel. Under normal kørsel er fordelingen 50:50 pct., men helt op til 100 pct. kan sendes til baghjulene.

6 nr. af Bil Magasinet + elektronisk p-skive 248,00 kr. SPAR: 579,70 kr. BESTIL

Kommentarer

  • G. Lund Den er altså ikke videre heldig. Jeg er tidligere ejer af 3 af de goe gamle minier, men kan modsat mange ejere af såkaldte "ægte" minier, godt lide den nye fortolkning. Til nød endda Clubman versionen, men den her brrrr.... Martin : du har en hammer god pointe , de burde netop hellere vende tilbage til udgangspunktet. En ÆGTE mini, til omkring 100-120.000kr på danske plader. Det er desværre bare ikke her man tjener penge som bilproducent.
  • phib1978 At bruge Miniens originale image til at markedsføre luksus og overforbug med, er ikke rart at se på. Mig bekendt, var det ikke lige det, man havde i tankerne med det oprindelige design. Dengang sagde man "hvor mange personer kan der være i en Mini?". Det skider vi da på idag. Er man en familie, køber man bare en stor bil (bare ikke en Mini, for den ligner jo kun). At købe sådan en bil i efter 2009, er for mig et signal til omverdenen om, at her kører en, som helt mangler situationsfornemmelse. Med den bevidsthed vi har idag, findes der jo ikke én reel grund til at købe dette produkt. Det er en maske, og det er totalt yt.
  • Martin Nytteløst simpelthen nytteløst - var der ikke engang en spalte i Bilmagasinet der hed det. Det virker mærkeligt at tage det spartanske, originale mini/moris/mascot-design og transformere det om til noget så overfladisk som en mini-cayenne. Hvad bliver næste variant - en bybus, en luftballon eller en kuglegrill med mini-design og stort centralt speedometer. Hvorfor bruger de ikke kræfterne til at lave en ny sand folkevogn med et originalt design, en super down-sized motor, enkelt brugbart basisudstyr og mindre gejl.

Skriv kommentar

Glemt password?
Facebook Login

Seneste

Mest læste


Abonnér på BILMAGASINET.DK Se alle tilbud