- Artikel
- Galleri (2 billeder)
Honda Accord 2,2 i-DTEC Tourer
Med dieselmotor er Accord en drøm at køre langt i
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Honda univers.![]()
Den smidige dieselmotor er et storartet match til den komfortable Accord, der ligger solidt plantet på motorvejen. Du kan cruise uanstrengt i timevis gennem Tyskland med fartpiloten på 180 km/t. I kabinen bliver du skånet for dieselklapren, de brede amerikanersæder støtter helt op om skuldrene, og stereoanlægget med seks højttalere lyder godt.
Du bemærker sjældent, at det er en diesel, for kun i tomgang knurrer det dieselagtigt fra motorrummet.
Kun mellemaccelerationerne og det sjældnere besøg på tankstationer minder dig om, at der skal diesel i stedet for benzin i tanken. Med klampen i bund kunne vi ikke tvinge Accord’en under 10 km/l. Og som i de andre Accord’er får du en forbilledlig, præcis, manuel gearkasse med seks trin (automatik fås også til diesel) og et gedigent interiør gearet til mange års slitage.
Honda har kørt - og kører - meget aggressive privatleasingkampagner på den glimrende Accord 2,0 og 2,4 benzin, men ikke på dieseludgaven. Sidstnævnte er derfor først rigtig interessant, hvis du kører mange kilometer, men efter en uge i en Accord 2,2 i-DTEC, inkluderende nattestint tur/retur fra Dresden på Autobahn, er jeg ikke i tvivl om, at den bedste Accord kører på dieseolie.
Til 430.000 kr. er den ikke klassens billigste, men du skal op i en Subaru Legacy 2,0 D til 460.000 kr. for at få en tilsvarende delikat midnatsekspres til motorvejen.
Honda Danmark har besluttet at tage dieseludgaverne af Accord og CR-V af modelprogrammet i 2010 på grund af svigtende salg. Det er ærgerligt, for det er en glimrende motor.
Honda Accord 2,2 i-DTEC Tourer
Motor
R4, 2.199 cm³, 16V, turbodiesel
Ydelse
150 hk ved 4.000 o/min
350 Nm ved 2.000 o/min
Topfart
207 km/t
0-100 km/t
9,7 sek.
EU-miks
17,2 km/l
Mål L/B/H
475/184/147 cm
Vægt/last/påhæng
1.704/396/1.700 kg
Bagagerum
406-1.252 liter
Dæk
225/50R17V
Reservedelsprisindeks
130
Pris
430.000 kr.

4 kommentarer
Hej!
Jeg ville lige høre, hvad ville i foretrække? Subaru'en eller Honda'en?
Og hvad trækker ned, eftersom den "kun" får 4 stjerner?
Mvh.
Mark
"Honda Danmark har besluttet at tage dieseludgaverne af Accord og CR-V af modelprogrammet i 2010 på grund af svigtende salg. Det er ærgerligt, for det er en glimrende motor."
Kan da se at Diesel stadig forhandles via Honda.dk. Er ovenstående bekræftet, eller blot et rygte?
hej Johnny, artiklen er fra 2009. Honda tog dieselerne af programmet en overgang, fordi de simpelthen ikke solgte. Den 2,2-liters diesel er tilbage nu.
Takker mange gange for opklaringen, Steen :)
Skriv en kommentar