- Artikel
- Galleri (10 billeder)
Range Rover med gevær og krystalglas
Skrevet 28. sep 2009 af Mikkel Thomsager. Foto: Bilmagasinet.dk
Verdens mest luksuriøse Range Rover
Se mere om:
range rover
Læg an til et liv i den engelske overklasse-adels overhalingsbane: Her er verdens dyreste og mest luksuriøse Range Rover.
Det er Overfinch, der gennem mange år har specialiseret sig i at ombygge Range Rover-modeller, der er gået sammen med jagtgevær-producenter Holland & Holland om at design og bygge den mest luksuriøse bil, en englænder kan forestille sig.
Det er blevet til en topudstyret Range Rover med 5-liters V8-kompressormotor, ombygget fra ende til anden med gevær-holdere, bar og store mængder læder og ældeltræ.
Lakken er en speciel totonet racing-green tone, som Overfinch har brugt 130 timer på at lakere, pudse og polere til perfektion. Der er brugt otte kohuder til kabinen ud over masser af alcantara og bilen er monteret med 31 ædeltræspaneler, som blandt andet benyttes til geværholderen i bagagerummet.
Med danske afgifter løber prisen op i ca. 3,7 millioner kr. Til gengæld lover Overfinch, at de kun producerer 100 stk.
Kommentarer
-
Søren J Ja hvad kan man sige ?? vist ikke noget , men måske alligevel , Audi Q7, Porsche og alle de andre SUV og hjem i når den aldrig ..
-
patrick Rattet sidder mere hensigtsmæssigt når man skal stige ud af bilen Som Føre. man sidder i samme side som fortovet så er det dem eller os Der køre i den forkerte side kan man så spørge sig selv om .
-
kristoffer morgenstern Det er en Gøjer, der ikke kan stave til "rat"..
-
Thorkild Pedersen Jeg har haft en landrover i mange år da jeg boede i Sydafrika. En firhjulstrækker har kun værdi såfremt man kan komme ud i bushen med den. 6 lags højpoleret lak og flotte alufælger ville se ud af h til efter en enkelt tur af dem jeg har været på. Giv mig en Defender i stedet for. Det der er ikke andet end blærerøvsbetændelse i alvorligste grad.
-
Anders Min min min min min min min min min min min min MIN!!!!!!!!!! Fuck hvor erd en vild!!!
-
Jens Jørgensen Det er en rigtg flot udgave af RR. Til Dan når man er oppe i den her klasse i engelsk adel, så har man folk til at komme med sine hunde, det er ikke noget man selv skal tage sig af !!! Til Bloch, selvfølgelig sidder rattet i den rigtige side, man kører trods alt stadig i venstre side i England og det gør man iøvrigt også ude i Japan !!!
-
Karsten Pedersen Bloch, de kører i den modsatte side i England.... Og hvad fanden tænkte de på da de byggede den ? men fanden drikker champagne når man er på jagt ? Hvor skal hundene være ? Det er nok også en dårlig ide og kombinere kørsel og ladte geværer med sprut :-)
-
Dan Pedersen Fin vogn. Men den britiske landadel har jo altid et par hunde med på jagt. Hvor mon de skal være. Måske der er plads i skufferne bag i. Det ser ud til at den bedste plads er bagi. Så mon ikke de fleste kommer til at kører i Hollywood og aldrig kommer i nærheden af et stykke bart jord.
-
bloch det er en jabber der har lavet bilen rettet sidder i den forkerte side det er sku da for dumt hahaha
-
b det er den vilde bil af alle sammen....