- Artikel
- Galleri (2 billeder)
Bil Magasinet analyse: Leasing er biligst
Nu kommer du ikke uden om længere: Privatleasing er op til 20 pct. billigere
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Mercedes, Fiat eller Bmw univers.En frisk Bil Magasinet-analyse viser, at du sparer op til 20 pct. om året ved at lease en bil i stedet for at købe.
Lige nu bugner leasingmarkedet med tilbud, og især selskaber med tætte bånd til bilimportørerne sætter både udbetaling og månedlig ydelse ned. Derfor kan du lige nu lease BMW og Mercedes-Benz til stærkt reducerede priser. Det sætter markedet under pres, og derfor bliver de andre leasingselskaber nødt til at følge med. Resultatet er priskrig, og det er godt nyt for dig som bilbruger.
Bil Magasinets analyse af 10 leasingtilbud viser, at uanset om du er på udkig efter en billig bil, en firmabil eller en limousine, sparer du penge ved at lease.
”Forbrugerne har vænnet sig til privatleasing og de fordele, der følger med. En anden årsag, til at privatleasing har fået succes, er, at forbrugeren kender de nøjagtige omkostninger,” siger Christian Schröder, salgsdirektør hos BMW Financial Services.
Det er hverken farligt eller forbundet med stor usikkerhed at lease en bil. Hvis alle forhold bliver opfyldt, vinder leasing kapløbet om at være billigst.
De eneste betingelser for at spare så meget er, at aftalen løber hele perioden og at du ikke kører flere kilometer årligt, end der står i kontrakten.
BIL KØB/ÅR PRIVATLEASING/ÅR
Renault Twingo 1,2 36.000 kr. 31.600 kr.
Fiat 500 1,2 40.400 kr. 34.400 kr.
Kia Ceed 1,6 CRDI 54.400 kr. 48.000 kr.
Seat Leon 1,4 58.600 kr. 50.000 kr.
BMW 116i 63.800 kr. 52.800 kr.
Ford Mondeo 2,0 TDCi 74.600 kr. 61.000 kr.
Honda Accord 2,0 79.600 kr. 58.200 kr.
Mercedes B180 CDI 102.400 kr. 73.800 kr.
Mercedes C200 K T 133.600 kr. 100.200 kr.
BMW 520i 146.200 kr. 102.200 kr.
Betingelser for analysen
Bilkøbet er foretaget i ren handel, sker med et lån med 20 procents udbetaling og en løbetid på syv år. Lånet indfries efter tre år. Udbetalingen er selvfinansieret ligesom engangsydelsen i leasingberegningen. Bilen sælges efter tre år til en forhandler i ren handel. Alle øvrige omkostninger er medregnet. Leasingbilen afleveres i god stand, og leasing afsluttes ved kontraktens udløb. Perioden er tre år med 15.000 eller 20.000 km pr. år. Forsikring: Elitebilist, 35 år, bosiddende i Odense.
Klik på galleriet øverst for at se hele analysen.
1. januar 2010 træder nye regler for leasing i kraft. Medlemmerne under brancheorganisationen Finans & Leasing har efter det oplyste allerede rettet ind, og det gælder især på tre punkter:
1. Man komme ud af leasingaftalen mod at betale en ekstra måneds ydelse. Tidligere kunne opsigelsesperioden være meget lang.
2. Hvis bilens garanti er kortere end løbetiden for leasingaftalen, hæfter leasingselskabet for mekaniske reparationer, såsom tandremsbrud. Tidligere var det leasingtager, der i visse tilfælde hæftede for meget store reparationer.
3. Leasingselskabet er forpligtet til at sørge for, at forbrugeren ikke kommer til at hæfte for hændelig undergang, eksempelvis ved afbrænding af bilen, hærværk eller lignende, og skal enten tilbyde en kaskoforsikringsordning med eller uden selvrisiko for leasingtager eller selv stå for omkostningerne ved hændelig undergang.

4 kommentarer
når man køber en bil og finansierer den gennem et banklåe ejer man bilen når lånet er betalt.
Det gør man ikke når der leases. man betaler en månedlig ydelse for at låne bilen, bilens restværdi ved leasingkontraktens udløb tilfalder leasingselskabet. Er dette forhold indregnet når det påstås at leasing er billigst?
Bemærk venligst, at indtægterne/udgifterne ved et ejerskab er medregnet i analysen. Bilen bliver solgt i en ren handel til en forhandler efter tre år.
Bedre sent end aldrig. Har først set artiklen nu :-)
Jeg har selv en leaset BMW 320i og med i overvejelserne da vi indgik aftalen var størrelser som:
Prisen på banklån ved køb
Brugtværdi efter 3 år
Hvordan prisen på ekstraudstyr påvirkede regnskabet.
Med den udvikling der har været i brugtvogns priserne i leasingperioden (startede 6/2008) tror jeg stadig på at det har været en god forretning at lease, men ovenstående størrelser var lidt svære at tumle med da vi besluttede os. F.eks. har vi sat for 80.000 kr ekstra udstyr i bilen og værdien af det tilfalder jo udelukkende BMW.
Hvordan er lånet ved køb beregnet i eksemplerne i artiklen?
Mvh
Ole Rødtnes
Det kan være en rigtig god beslutning at lease bilen og i de fleste tilfælde er der MANGE penge at spare.
På de store biler Mercedes og BMW og sepcielt BMW 520i som her er nævnt er der mange penge at hente, dog bør man til "større" biler benytte en leasingform som hedder "flex leasing" også kaldet "procent-leasing", det giver er store fordele i denne form da man bl.a. kan, efter leasing aftalen er endt, sælge sin bil på det globale marked og samtidig er købsprisen uhyre billig.
Mvh
Andreas Jensen
Forza Leasing
http://www.forzaleasing.dk
Mvh
Andreas Jensen
Forza Leasing
http://www.forzaleasing.dk
Skriv en kommentar