Luksusmini fra Aston Martin
Ombygget Toyota iQ skal være med til at bringe mærkets C02-udslip ned
Aston Martins racinggrønne farve får en mere lysegrøn og miljøvenlig profil, når langtrækkende OCygnet¹ konceptbil skal udvikles. Målet er en bysmart mini, der kan fragte de kvalitetsbevidste Aston Martin-kunder rundt på en miljøbevidst facon.
Der er indtil videre ikke offentliggjort andet end et computeranimeret foto af Aston Martin OCygnet, og indtil videre ligger det kun fast, at den baseres på den 299 cm lange Toyota iQ.
Priser og dato for præsentationen ligger ikke fast.
Aston Martin oplyser ikke noget om motiver for konceptbilen, men EU-kommissionen kommer inden for en overskuelig årrække med krav om maksimal gennemsnitlig C02-udslip for europæiske bilmærker. I august 2008 foreslog EU-kommissæren for miljø et gennemsnitligt C02-udslip på 120 g/km, hvilket ikke vil være et problem for Lamborghini og Bentley, der er en del af VW-koncernen.
For Aston Martin med modeller som den nye V12-motoriserede DBS, der udleder 388 g/km, er det en anden sag. Her vil en version af en mikrobil som Toyota iQ, der realistisk kan udvikles til et pænt stykke under 99 g/km, kunne bringe snittet ned.
Kommentarer
-
Kris Den wow-faktor der ellers er hos Aston Martin mister man fuldstændig med at køre i den. Hvis det havde været Disneys "Biler" var den nok blevet mobbet af DB9, Vantage, Rapide, osv. Så kan man lige så godt blive normal, og købe en iQ.
-
Peter Heydenreich 'Man må sno sig', sagde ålen...
-
CKC Ja, den burde gælde for det enkelte bilmærke, det er lidt komisk at Lamborghini har ret til at være "miljøsvin" bare fordi de er fra VW koncernen. Men Sjov bil alligevel, det havde man ikke rigtigt forventet fra Aston Martin. De bør nok satse på noget andet end hudfarve til den bil...
-
Henrik Jeg syntes det virker fuld stændigt åndsvagt at en bil producent som Aston Martin skal begrænses af EU's CO2-udslips regel. Hvis de endelig skulle gøre det gældende skulle det være sådan, så det var det enkelte bilmærke, ikke koncern!
-
mrclep den kommer nok til at koste mere end en IQ