- Artikel
- Galleri (5 billeder)
Mitsubishi Lancer 1,8 Invite
Skrevet 15. maj 2008 af Bilmagasinet. Foto: Bilmagasinet.dk
En snert af evolution
![]()
Det føles som om den nye Lancer kører på Evo-gener
Af Mikkel Thomsager
Den nye Mitsubishi Lancer ligner ved første øjekast en middelmådig gennemsnitsbil, som er piftet op med en stærk motor og masser af udstyr. Kommer man ind på livet af den, erfarer man dog hurtigt, at det ikke er tilfældet.
Men mens instrumenterne er flotte, virker førerpladsen gammeldags. Var det ikke for multifunktionsdisplayet mellem de to store ure, kunne man godt forveksle førerpladsen i den nye Lancer med en ældre model. Rattet kan kun justeres op og ned, på gulvet finder man gammeldags håndtag til åbning af benzinlem og bagagerum, og plastkvaliteten i frontpanelet er hård og ucharmerende, ligesom finishen andre steder i bilen kunne være bedre.
Men Lancer'en folder sig ud, jo mere man kører i den. Basis-motoren er en frisk 1,8-liters maskine. På papiret yder den 144 hk, hvilket lyder mere voldsomt end det er, men den er villig og har en god lyd, som aldrig bliver anmassende. Gearskiftet er intet mindre end fremragende, og styretøjet er næsten lige så godt. Fornemmelsen for underlaget og bilens arbejde er præcis, og understyringen kan manipuleres med speederen. Så langt ud når man dog ikke på vej til bageren, men Lancer'en er en hurtigt reagerende og køreglad bil, der giver én lyst til at bringe morgenbrødet den lange, snoede vej hjem. Det er som om, man aner Evolution X-generne i basismodellen, og det er jo ikke et ringe udgangspunkt.
Plast-kvaliteten kan Lancer'en ikke løbe fra, og den tovejs ratjustering er ikke uden problemer for førerpositionen, men rattet er læderbetrukket, og den integrerede radio tager sig ikke bare godt ud på frontpanelet, den spiller også godt. Ratbetjening med funktioner for radio, Bluetooth og fartpilot er standard, hvilket er fint, men så er der lige det gammeldags, mekaniske håndtag til åbning af bagsmækken, som er en besynderlig indretning, for bagsmækken kan også åbnes elektrisk med en dedikeret knap på fjernbetjeningen.
Den nye Lancer-kabine har bevaret en af fortidens dyder: I modsætning til andre nye biler, hvor aflæggepladsen ofte bliver ofret til fordel for designelementer, er dermasser af aflæggeplads omkring førersædet. Til gengæld kan Lancer ikke løbe fra, at den ser gammeldags ud visse steder. Fronten er aggressiv, men set i profil kunne det være en hvilken som helst japansk sedan fra begyndelsen af 90'erne.
Udover køreegenskaberne belønnes kommende Lancer-ejere med en lang udstyrliste. Der er den omfattende ratbetjening, men også klimaanlæg, 16" alufælge, syv airbags og ESP er standard, hvilket alt i alt gør prisen på godt 240.000 kr. yderst rimelig.
Sedaner i den lille mellemklasse er traditionelt ikke populære, men Lancer har meget at byde på.
MITSUBISHI LANCER 1,8 INVITE
Motor R4, 1.789 cm³, 16V
Ydelse 144 hk 6.000 o/min.
178 Nm ved 4.250 o/min.
Topfart 204 km/t
0-100 km/t 9,8 sek.
EU-miks 13,0 km/l
Årlige afgifter 3.500 kr.
Mål (L/B/H) 457/176/149 cm
Vægt/last/påhæng 1.395/455/1.300 kg
Bagagerum 400 liter
Dæk 205/60R16H
Reservedelsprisindeks 108
Værditab/3 år ca. 105.000 kr. (44 pct.)
Pris 239.999 kr.
VI SYNES...Frisk og kørevillig med præcist gearskifte og godt styretøj. Man bliver glad af at køre Lancer trods ringe finish

Skriv en kommentar