- Artikel
- Galleri (6 billeder)
Lexus 430 SC
Skrevet 22. nov 2001 af Bilmagasinet. Foto: Bilmagasinet.dk
Toyotas perfektion
Se flere artikler, videoer, tests og alle modeller i vores Lexus univers.
Af: Mikkel Thomsager & A. Hansen
SC 430 er den hidtil dyreste Lexus, men også det billige alternativ i den eksklusive klasse for luksus-roadstere
Ved et tilfælde dukkede Lexus SC 430 op på redaktionen samtidig med en Peugeot 206 CC. De to biler udmærker sig ved at have samme tagkonstruktion, nemlig et fast tag, som via et sindrigt elsystem kan foldes sammen i to dele og køres ned i bagagerummet ved et tryk på en knap.
I betragtning af at Lexus SC 430 introduceres til 1.450 000 kroner plus stereoanlæg, mens Peugeot forlanger mere beskedne 219.990 kroner for deres løsning, syntes en sammenligning trods alt ikke helt på sin plads. Og så alligevel det tilfældige møde tjente i høj grad til illustration af, hvad der gør en Lexus. Den chokerende kendsgerning er nemlig, at de to biler faktisk kun adskiller sig lidt fra hinanden, bortset fra at Lexusen gør alting tre gange bedre end den billige Peugeot. I al sin enkelhed er det, hvad Lexus er: En god standardbil, der er forfinet ud i alle detaljer. Det er Lexus styrke og svaghed.
Nu er det heller ikke rimeligt at kalde SC 430 for en standardbil, men pointen illustreres godt med en sammenligning. Nærmeste konkurrent er Jaguar XK8 til 1.570.000 kroner. Det er bare svært at forestille sig potentielle kunder gå fra en Jaguar til en Lexus eller omvendt. Og så er der den nye Mercedes-Benz SL 500 til 2.090.000 kroner. Her synes sammenligningen mere nærliggende, men også mere ulige, og ikke kun på grund af prisen. Den nye super-Benz er den mest avancerede personbil på markedet lige nu. Teknisk set rækker den langt ind i fremtiden, og det er præcis, hvad SC 430 ikke gør.
Ikke at den ikke er spækket elektronik, den nøjes blot med at gøre kendte løsninger bedre fremfor at opfinde nye.
Det kunne lyde som en falliterklæring, men er det ikke i Lexus tilfælde. Tværtimod har Lexus gjort en dyd ud af at skabe det forventelige, fra det øjeblik man får nøglen (som er mage til en Toyota Avensis-nøgle...) i hånden, og til man atter parkerer bilen. Mens det kræver en lille ingeniør-uddannelse at få gang i en Mercedes SL 500, starter, kører og fungerer SC 430 præcis, som man forventer det og det med 500 procents nøjagtighed.
Og hvilken køreoplevelse får man så ud af det? Man får den problemfri, den bekymringsfri, den uden bivirkninger, i øvrigt præcis som i en LS 430 eller en GS 300. Trods 281 hk er SC 430 ikke spændt op til lir. Det lidt hvalpefede tilsnit afspejler sig i køreegenskaberne, som er mere cruising-agtige end rallyklar.
Men igen når man sætter comboybukserne i det beige læderindtræk og tænder for det imponerede stereoanlæg, mens taget lydløst forsvinder, er rally ikke den første tanke, der falder en ind. Det er derimod den præcision, som bilen er skabt med. Præcision i forhold til funktionen af hver enkelt lille kontakt, men også præcision i forhold til ergonomi og layout, så den kontakt, man leder efter, altid er den man rammer, når man rækker ud efter den, uanset, at det er første gang, man sidder i bilen, og man er blændet af solen.
Sådan er SC 430, tilmed til en pris, som er høj, men konkurrencedygtig. For 1.450.00 kroner får man en total-udstyret roadster, som modsat resten af Lexus-programmet vækker masser af opsigt, hvor den kommer frem
Pris: Lexus SC 430 1.263.000 kr
Tekniske data: Motor: V8, 4.293 cm3, 32v. Ydelse: 281 hk v. 5.600 o/min. 417 Nm v. 3.500 o/min. Acc. 0-100 km/t: 6,4 sek. Topfart: 250 km/t. EU-mix: 8,3 km/l. Årlig ejerafgift: 7.500 kr.
Totaløkonomi: Lexus gør det bedre og bedre, men har dog ikke helt det samme image som de tyske konkurrenter, hvilket koster på afskrivningen. Efter tre år og 50.000 km har den tabt 650.000 kr. (45 pct.)
Reservedelsindeks: 192
Service ekskl. materialer:
15.000 km: 2.577 kr.
30.000 km: 4.700 kr.
45.000 km: 2.577 kr.
Vi synes...
Kørenydelse uden bivirkninger