Tyskerne kan bare det der med præcision og øje for detaljerne, og hvis du nogensinde har kørt i en Mercedes-Benz, så ved du, at det passer. Fabrikken i Sindelfingen producerer næsten en halv millioner biler om året, men den er også kæmpestor. Næsten 3 millioner m2 for at være præcis.
På de følgende tre sider kan du se, hvad Mercedes-Benz blandt andet bruger det enorme areal til.
Mercedes-Benz fabrikken i Sindelfingen har for eksempel en simulator til at gennemteste bilerne, før de rammer markedet. Her er vi inde i simulatoren, hvor du kan se skærmen på 360 grader.
Her ser du simulatoren udefra. Den består af en platform til bilen, og for at det skal virke helt realistisk, kan den bevæge sig i alle retninger. Det er lidt som du kender det fra forlystelsesparker. Der er tilsluttet en computer, der udfører 1000 beregninger i sekundet udfra de indsamlede data, så man kan i hvert fald ikke beskylde Mercedes-Benz for ikke at gå grundigt til værks.
Mercedes-Benz fabrikken i Sindelfingen er også udstyret med en klimasimulator, der svinger fra minus 40 grader til plus 60 grader. Vi gætter på, at den er nede omkring de minus 40 på billedet.