F-type har baghjulstræk og en helt ny 3-liters V6-motor med kompressor. Den fås også med Jaguars 5-liters V8 i en version med 495 hk. Den hurtigste udgave kører fra 0-100 på 4,3 sekunder og topper ved 300 km/t.
Et nyudviklet Dynamic Launch-program sikrer optimal start, mens 8-trins automatgear er standard.
Foran Rodin Museet stod forgængerne Jaguar E-type og SS100.
Hos British Car Import A/S, som er importør af blandt andet Jaguar i Danmark og Sverige, er begejstringen for den nye F-type stor:
”Det er ikke retfærdigt at sammenligne nogen sportsvogn med den legendariske E-type, der er en af de smukkeste sportsvogne nogensinde. Men F-type forener på smukkeste vis mere end 75 års erfaring med at skabe legendariske sportsvogne med den allernyeste teknologi inden for udvikling og design af biler i topklasse,” siger direktør Per H. Temmesen, der glæder sig til at præsentere F-TYPE i dens tre udgaver, F-TYPE, F-TYPE S og F-TYPE V8 S, på det danske marked. Priserne er endnu ikke fastlagt, men det er ingen hemmelighed, at de skal være på niveau med Porsche Boxster, hvis F-type skal have international succes.